Засвновник Запорозької Січі. Його рід був одним із найбільш знатних і відомих в Україні. Байда Вишневецький

0
0

Дмитро Вишневецький – засновник Запорізької Січі та організатор двох походів проти Османської імперії. Дата народження Вишневецького невідома (близько 1517 р.), по-звірячому вбитий турками у 1563 році. Про це пише Файна сторінка із посиланням на Герої України.

Подвиг Дмитра (Байди) Вишневецького та заслуги перед Україною.

Дмитро Вишневецький – родовитий волинський магнат:побудував за свої гроші на острові Мала Хортиця міцний дерев’яно-земляний замок, який історичною наукою визнаний прототипом Запорізької Січі;став легендарним козацьким отаманом “Байдою”, очолював козаків під час двох успішних походів проти Ногайської Орди по нижньому Дніпру на татарсько-турецькі фортеці Іслам-Кермец, Кизи-Кермен (біля сучасних Каховки та Берислава Херсонської обл.) та на Очаків з метою виходу до Чорноморського узбережжя.

У відповідь турецькі та кримські війська в 1557 році взяли в облогу замок на Малій Хортиці, яка тривала 24 дні, в результаті перша фортеця Запорізької Січі була захоплена і зруйнована, а загони Вишневецького відступили.

Через 200 років відомий козацький літописець XVIII ст. полковник Грабянка вперше назвав Вишневецького козацьким гетьманом, завдяки чому українці його нерідко називають “першим гетьманом України”, однак в джерелах XVI століття такий титул Вишневецького не зустрічається.

У 1558-1559 рр. Вишневецький разом з російським військом почав похід проти турків, двічі брав в облогу турецьку фортецю Азов, воював у низів’ях Дону й під Керчю. Після вступу Росії у Ливонську війну (1558-1583 рр.) дії російських військ у Північному Причорномор’ї стали менш активними, Вишневецький воював у цьому регіоні фактично сам-один.

Цікаве про Дмитра Вишневецького.

Рід Вишневецьких був одним із найбільш знатних і відомих на території сучасної України в 16 столітті, володіючи землями від Волині і Тернопільщини до Києва та Черкас.

Легенда свідчить, що Вишневецький потрапив у полон в 1563 році і був засуджений турецьким султаном до жахливої ​​кари у Стамбулі: його скинули з вежі на гаки, вмуровані в стіну стамбульської фортеці, і, підвішений за ребро на залізний гак, Вишневецький провисів ще три доби, доки його не пристрелили з луків.

Після смерті вороги вийняли з грудей Байди його мужнє серце, і кожен з’їв по шматочку, сподіваючись отримати хоча б часточку героїзму і безстрашності цієї людини.

Замок-палац Вишневецьких в місті Вишнівець Збаразького району Тернопільської області, де приблизно у 1517 г. народився Дмитро Вишневецький:

Замок Вишневецьких

Вишнівець Тернопільської області на карті України Яндекс: