Яке церковне свято відзначають віряни 13 квітня за старим і новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.
13 квітня за новим церковним календарем вшановують пам’ять священномученика Артемона.
Цього ж дня, як за новим, так і за старим стилем православні відзначають велике свято – Вхід Господній до Єрусалиму, або Вербну неділю.
Розповідаємо про традиції, народні прикмети та заборони дати, а також кого зі святих вшановують сьогодні за старим стилем.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 13 квітня (26 квітня за старим стилем) – день пам’яті священномученика Артемона Лаодикійського.
Артемон жив у III столітті в області Лаодикія (Мала Азія). Його батьки були християнами, і сам Артемон ще з дитинства служив у храмі, а коли виріс, то став священиком.
Уже коли він був у похилому віці, то імператор Діоклетіан почав гоніння на християн. Артемон і святитель Сисиній не злякалися, а стали гаряче переконувати паству залишатися твердими у вірі.
До їхнього храму відправили воєначальника Патрикія, але той дорогою впав без сил. Патрикій закликав святителя Сисинія і, заявивши, що увірував у Христа, попросив про допомогу.
Святитель помолився, і хвороба пішла, але виявилося, що Патрикій злукавив – він знову вирушив до храму і там схопив Артемона.
Старця відправили в капище, щоб принести жертву, там же було повним повно отруйних змій. Після молитви святого вони всі загинули, а жерці, які побачили це, увірували в Христа.
Старець Артемон здійснив ще чимало чудес, але 303 року був страчений.
***
13 квітня за старим і новим календарем – двунадесяте свято (тобто, одне з дванадцяти найважливіших у церкві)
Вхід Господній у Єрусалим. Цього дня згадують, як Спаситель прийшов у місто Єрусалим, і місцеві жителі зустріли його як царя.
Вони думали, що Христос звільнить їх від римського рабства, але навіть не сподівалися, що Ісус дарує їм інше спасіння – не земне, а небесне.
Раніше ми детально розповідали, як святкувати Вербну неділю, про головні традиції та заборони дня.
Яке церковне свято 13 квітня за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем – день пам’яті преподобного Іпатія, цілителя Києво-Печерського.
Про що говорять прикмети на 13 квітня
У народі 13 квітня – свято Вербна неділя і Фомаїда Медуниця, на честь святої мучениці Фомаїди, пам’ять якої також відзначають сьогодні. За прикметами дня судять про врожай і погоду:
дуб уже розпустився – літо буде спекотним;
зозуля голосно співає – встановиться тепла погода;
зоряна ніч цього дня – рік буде врожайним.
13 квітня заведено збирати медунку – рослину, з якої готують відвар від кашлю, застуди і запалення легенів.
За прикметами, саме цього дня медунка має особливу цілющу силу.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 13 квітня, як і в будь-який інший день, церква не схвалює лайку, сварки, злість, жадібність, заздрість, лінь. Не можна відмовляти в допомозі та милостині.
Заборони на роботу в цей день у церкві немає, але за можливості варто відкласти всі клопоти, а день присвятити духовному очищенню.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: 13 квітня не радять вирушати в далеку дорогу і робити великі покупки.
Що можна робити 13 квітня
У православне свято сьогодні звертаються до священномученика Артемона – просять захистити від зла, відомого і невідомого, зміцнити віру, дати сил і стійкості перед випробуваннями, а також вилікувати від хвороб близьких і дітей.
У Вербну неділю за можливості потрібно піти до храму, освятити гілочки верби, які символізують перемогу життя над смертю.
Якщо піти до храму можливості немає, то можна помолитися і вдома. Освячені гілочки верби зберігають удома протягом року, ними прикрашають іконостас або ставлять перед іконами.
Триває Великий піст: тим, хто поститься, цього дня є невелике послаблення – можна їсти гарячі страви з маслом, а також рибу.
За народними традиціями цього дня також заведено готувати салат із молодим щавлем і зелений борщ.
Хто відзначає день ангела 13 квітня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Марфа, Марта, Георгій, Єгор, Дмитро і Феодосій.
За старим стилем день ангела у Веніаміна, Марії.