5 фактів, які не завадить знати про депресію у літніх людей

Деякі факти про депресію у літніх людей треба знати кожному.

Одне з найтяжчих захворювань, яке позбавляє нас радощів, енергії, сенсу життя — це депресія. На жаль, від неї не застрахований ніхто: і дорослі, і діти, і чоловіки, і жінки — у будь-якому віці ми можемо зіштовхнутися з цим неприємним захворюванням. Статистика ВООЗ попереджає: 7 % літніх людей страждають на депресію, а серед людей, старших за 60 років майже 6 % усіх випадків інвалідності так чи інакше пов'язані з цим захворюванням. На жаль, перші ознаки депресії у літніх людей дуже легко проґавити: з віком часто змінюється характер, звички, люди проводять більше часу на самоті, менше спілкуються — і у результаті захворювання діагностується на пізніх стадіях. Ми зібрали кілька фактів про депресію у літніх людей, які варто знати усім нам — для кращої турботи про здоров'я — своє і своїх близьких людей, інформує Ukr.Media.

Хвороби серця підвищують ймовірність розвитку депресії

Хвороби серця і судин (наприклад, гіпертонія) підвищують ризик розвитку депресії у літньому віці — до такого висновку прийшла група вчених з Кембріджського університету під керівництвом дослідника Голама Хандекера. Результат дослідження, у межах якого вивчалися стан здоров'я і сімейна історія понад 370 тисяч дорослих людей, підтвердив: навіть один смертельний випадок від серцевого захворювання у найближчих родичів підвищує ймовірність появи депресії на 20%. Більше того, вчені встановили, що існує і зворотний зв'язок: депресія може негативно впливати на здоров'я серцево-судинної системи, підвищуючи ризик смертельно небезпечних захворювань.

Час виходу на пенсію — період найвищого ризику

Левова частка депресій у літніх людей розвивається у перший рік після виходу на пенсію. Впливає на це цілий комплекс причин: різка зміна способу життя, зниження кількості спілкування, втрата соціального статусу, а також погіршується фінансове становище. Крім того, часто, вийшовши на пенсію, літні люди починають вести менш активний спосіб життя, рідше виходять на вулицю і менше часу проводять на свіжому повітрі, що також може стати тригером для депресії.

Люди, які пережили депресію у молоді роки — у групі підвищеного ризику

Якщо у більш молодому віці людина зіштовхувалася з депресією, то згодом, зіштовхнувшись з сильним стресом (наприклад, через вихід на пенсію, втрату чоловіка, різку зміну способу життя через серйозне захворювання), її психіка може відреагувати знайомим чином — депресією. Якщо ви знаєте, що у ваших старших родичів раніше були епізоди депресії, варто приділяти їм особливу увагу — у першу чергу під час стресових і важких періодів життя.

У людей похилого віку депресію можна визначити за фізіологічними ознаками

Відсутність або сильне зниження апетиту, втрата ваги, погіршення травлення, незрозумілий біль — усе це може говорити про те, що розвивається депресія. У людей старшого віку це захворювання часто проявляється, у першу чергу, через фізіологічні, а не емоційні зміни — і тому важливо уважно стежити за тим, як почуваються ваші близькі родичі.

Інтернет і соціальні мережі можуть допомогти

У людей середнього віку звичка проводити час у соціальних мережах може спровокувати тривожний розлад або депресію, але ось людям старшого віку інтернет-спілкування навпаки може допомогти у профілактиці цих розладів. Одним з найпоширеніших тригерів, які викликають депресію у людей похилого віку, є почуття самотності та брак спілкування. Вихід на пенсію, втрата звичного кола спілкування, неможливість вести такий самий, як раніше, активний спосіб життя — усе це призводить до поступової втрати соціальних зв'язків. На щастя, онлайн-спілкування може якоюсь мірою заповнити дефіцит "реального" спілкування і зменшити ризик розвитку депресії.

Оцініть статтю:
BBCcCNN
5 фактів, які не завадить знати про депресію у літніх людей