Через ці 5 “здорових” звичок ми досить швидко набираємо зайві кілограми

Деякі харчові звички сприяють набору зайвої ваги.

Знежирені продукти, безкалорійні замінники цукру, продукти без глютену, — пояснюємо, чому насправді ці та інші "здорові" альтернативи змушують нас гладшати, інформує Ukr.Media.

Фруктоза замість цукру

Фруктоза вважається цілком нейтральним продуктом, але лише у тому разі, якщо організм отримує її у складі фруктів. Як ми знаємо, фрукти у помірній кількості мають бути у раціоні кожної здорової людини, тому що забезпечують організм масою корисних речовин. Але якщо фруктоза відокремлюється від фруктів і потрапляє у організм окремо (наприклад, у складі кондитерських виробів), то іноді починає поводитися гірше, ніж звичайний цукор.

Ось що відбувається: коли ми їмо солодке, організм виробляє гормони інсулін і лептин. А оскільки фруктоза не містить глюкози, то виявляється, що цим гормонам фізично нічого переробляти. Це означає, що фруктоза не дає нам енергії, а просто відкладається у вигляді жиру, від якого ми й хотіли позбутися, замінюючи "шкідливий" цукор на "корисну" фруктозу.

До усього іншого, у випічці, хлібцях і кондитерських виробах часто використовується синтезована фруктоза, а вона провокує підвищення рівня поганого холестерину у крові.

Гранола і батончики з мюслі замість десерту

У кожному магазині ви знайдете величезний вибір цих "корисних" перекусів: з йогуртом і шоколадом, сухофруктами, насінням… Такі батончики дуже зручні, їх легко взяти з собою у дорогу або з'їсти на роботі. Але проблема в тому, що зазвичай склад цих продуктів не є цілком натуральним. У гранолі і батончиках з мюслі часто використовуються рафіновані рослинні олії, цукор (або його замінники), а сухофрукти і горіхи обробляються діоксидом сірки для збільшення терміну придатності, що небажано, особливо для дітей і людей, схильних до алергії.

Що робити? Перш за все, уважно читайте склад продукту. У складі мають бути лише злаки, горіхи, сухофрукти, насіння. Якщо там багато інших компонентів (у тому числі загусники, підсолоджувачі, рослинні олії), варто утриматися від покупки. І краще з'їсти "чесний" десерт, ніж такий нібито корисний замінник.

Гарні варіанти — зефір, пастила, натуральний мармелад, гіркий шоколад. А якщо хочете утриматися від солодощів, з'їжте жменю горіхів і сухофруктів, це буде набагато корисніше, ніж магазинна гранола.

Раціон без глютену

Так, серед нас є люди, які страждають на непереносимість глютену — особливого білка, який міститься у злаках (наприклад, у пшениці, вівсі, житі). І для них єдиний доречний варіант харчування — це раціон, який зовсім виключає глютен. Але для тих, у кого не виявлена чутливість до цього білка, лікарі категорично не радять переходити на безглютеновое харчування. Річ у тім, що крім глютену, ми автоматично виключаємо з раціону цілий ряд корисних продуктів — пасту і хліб з борошна грубого помелу, вівсянку, перловку, багато інших круп. Якщо у європейських країнах безглютенові аналоги хліба або макаронів знайти досить просто, то у нас вони є не у кожному супермаркеті і коштують іноді у 2-3 рази дорожче за традиційні продукти. У результаті маємо те, що кількість корисної клітковини у раціоні значно скорочується, а складні вуглеводи повинні складати до 60 % у харчуванні здорової людини!

Крім цього у хлібі без глютену часто містяться олії підозрілої якості (пальмова, рапсова), картопляний або кукурудзяний крохмаль, цукор і його замінники, емульгатори і т. д. Більше того, термін придатності такого хліба — 4-6 місяців. Жоден виріб з натуральних інгредієнтів стільки зберігатися не може — яка б упаковка у нього не була.

Тому не виключайте глютен, якщо у вас немає до цього медичних показань. А якщо вони є, намагайтеся вибирати продукти, у складі яких мінімум інгредієнтів.

Замінники замість цукру

На перший погляд, як у натуральних, так і синтетичних замінниках цукру переваг досить багато. Вони можуть бути солодшими за звичайний цукор у 5, 10 і навіть 200 разів (наприклад, стевія), при цьому не мають у складі глюкози і є низькокалорійними.

А ще є різні "корисні" версії цукру, які користуються великою популярністю через натуральне походження — сиропи (з топінамбура, кленовий, рисовий)

Тростинний або кокосовий цукор, еритрит, стевія лише створюють ілюзію того, що ви їсте щось корисне для здоров'я. Річ у тім, що для нашого організму немає принципової різниці, який саме тип доданого цукру надходить до нас у кров. Рецептори солодких речовин розташовуються у нас по всьому тілу: у підшлунковій залозі, головному мозку, кровоносних судинах, кістках, шлунку, кишківнику і навіть у жировій тканині. Надходячи у кров, цукрозамінники інтенсивно зв'язуються з цими рецепторами солодкого смаку і призводять до негайного відгуку з боку усіх систем організму:

  • стимулюють вироблення кишкових гормонів;
  • підсилюють вироблення греліну — тим самим стимулюючи почуття голоду;
  • порушують нормальне сприйняття солодкого смаку;
  • наносять шкоду дофаміновій системі мозку.

Тому важливо взагалі скорочувати загальну кількість солодкого у раціоні, незалежно від походження. Уважно читайте етикетки, адже не усі товари з категорії "корисне харчування" дійсно до нього належать.

Знежирені продукти замість сиру і йогуртів з нормальною жирністю

Чим менше тваринних жирів, тим краще для здоров'я, правильно? Насправді це велика помилка. Продукти з низькою жирністю, зазвичай, менш смачні. І щоб зробити їх більш привабливими для покупців, у знежирені йогурти та сирки часто додають цукор або його замінники, крохмаль, загусники, підсилювачі смаку. Отже, втрачаючи жир, сирок отримує багато синтетичних добавок, які зовсім не йдуть на користь здоров'ю. А барвистий напис "0 % жиру" створює ілюзію того, що таких продуктів можна з'їсти багато без шкоди для фігури.

Оцініть статтю:
BBCcCNN
Через ці 5 “здорових” звичок ми досить швидко набираємо зайві кілограми