Чому варто з обережністю використовувати соду на дачній ділянці і чи дійсно це необхідно

Сода широко застосовується в домашньому господарстві, багато городників використовують її і на своїх ділянках. Вважається, що це дуже корисна для дачника речовина, але є думка і про те, що сода завдає рослинам і ґрунту більше шкоди, краще виключити її з широкого обігу, інформує Ukr.Media.

Як сода може нашкодити рослинам та ґрунту

Говорячи про застосування соди в господарстві, треба чітко розрізняти, про яку саме соду йде мова. Річ у тім, що цим терміном називають кілька абсолютно різних речовин:

харчову соду (гідрокарбонат натрію NaHCO3);

кальциновану (карбонат натрію Na2CO3);

кристалічну (кристалогідрат карбонату натрію Na2CO3.10Н2О);

каустичну (гідроксид натрію NaOH).

І якщо використання харчової соди в розумних дозах практично безпечне для людини і більшості рослин, то кальцинованою і кристалічною треба користуватися дуже обережно. Застосування ж каустичної соди (сильного лугу) в побуті та на городі бажано повністю виключити: це дуже агресивна речовина, і неспеціаліст може при поводженні з нею завдати шкоди навіть собі. Кальцинована і кристалічна сода взаємозамінні, тільки необхідно коригувати дозування при приготуванні розчинів (кристалічної беруть приблизно у 2,5 раза більше).

В останні роки з’явилося безліч порад по використанню харчової та кальцинованої соди в саду і городі, хоча необхідність і ефективність цього не є безперечними. Так, нібито сода дозволяє замінити чи не всі інсектициди і фунгіциди, будучи нешкідливою для рослин речовиною. Однак це, безумовно, не так. Токсичними властивостями щодо грибків та комах сода практично не володіє, якщо не вважати того, що її розчини проявляють лужну реакцію. При цьому якщо рН розчину харчової соди лише трохи перевищує 7 (тобто розчини мають слаболужну реакцію), то для кальцинованої соди, залежно від концентрації, цей показник істотно перевищує число 10. Це означає, що від харчової соди толку в цьому плані майже не буде, а кальцинована просто спалить рослини.

Є рекомендації про використання соди в якості кореневого та позакореневого підживлення, але це вже зовсім ні до чого. Більшість овочевих культур та плодових дерев абсолютно не потребують натрію, і лише деякі використовують невеликі кількості його при явній нестачі калію в ґрунті. Лише бурякам і капусті потрібні мікродози натрію, але вони отримують їх внаслідок калійних підживлень: в калійних добривах завжди є домішки сполук натрію. При найменшому надлишку цього елемента зростання більшості культур пригнічується.

Підлуговування надмірно кислих ґрунтів, яке радять проводити за допомогою соди, набагато корисніше і безпечніше виконувати звичайним деревним вугіллям, крейдою чи гашеним вапном. Для боротьби з мурахами можна точково посипати соду в 1-2 мурашника, але при масовому їх нашесті слід застосовувати спеціальні препарати проти них або інші народні засоби (хоча б простий окріп). Непогано допомагає сода проти деяких хвороб (наприклад, борошнистої роси або іржі). Оскільки в такому разі її використовують у формі порівняно розбавленого розчину для обприскування рослин, побічну дію її можна вважати несуттєвою, але часті обприскування содовими розчинами проводити не можна через можливість опіку листя при накопиченні на них препарату.

Якщо розглядати використання содових розчинів для обприскування рослин проти попелиці, то такий же корисний ефект, але з мінімумом негативних наслідків надають мильно-зольні настої або розчини. Явно перебільшена і активність соди щодо слимаків: їх краще заманювати в різні пастки і знищувати вручну.

Непомірне використання соди в саду і городі замінить калій і кальцій у ґрунтових розчинах, чим погіршить родючість ґрунту. Ґрунт, що містить надлишок натрію, швидко запливає і втрачає оптимальну структуру. Вона стає клеєнням, схожа на пластилін. Рослини перестають засвоювати корисні живильні елементи в необхідних кількостях, що призводить до падіння врожайності.

Існує поняття фізіологічної спраги: при надлишку натрію рослини нездатні до поглинання необхідної кількості води навіть з вологого ґрунту.

Неграмотне прочитання назви «кальцинована сода» деякими городниками призводить до того, що вони намагаються за допомогою цієї речовини заповнити недолік калію і кальцію, чим абсолютно вбивають родючість ґрунту, втрачаючи врожай. Особливо шкідливо це в теплиці: адже у відкритому ґрунті з часом внесена сода хоча б вимиється дощами.

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Чому варто з обережністю використовувати соду на дачній ділянці і чи дійсно це необхідно