«Докерувалися»: на окупованих територіях повстають шахтарі

«Русскій мір» не допоміг окупантам на Донбасі тримати суспільно-політичну ситуацію під контролем. На 7-ий рік війни проти російських загарбників та колаборантів повстали шахтарів – саме ті, кого росіяни прийшли «захищати» у 2014-му. Бідність, величезні борги по виплаті зарплат та бандитизм змусили людей виступити проти озброєних головорізів.

Протести шахтарів розпочалися ще на початку травня на окупованій частині Луганської області. Серед причин шахтарських бунтів – багатомісячна затримка по виплаті зарплатні та загроза закриття шахт майже по всій непідконтрольній Україні території.

П’ятдесят гірників тиждень провели під землею в шахті “Ніканор-Нова” в місті Зоринськ, який контролюють бойовики «ЛНР». Тільки на цій шахті сумарна заборгованість перед гірниками за 22 місяці досягла майже 200 млн російський рублів (2,87 млн ​​доларів).

Аналогічна акція протесту 5 червня стартувала на шахті “Комсомольська” – однієї з найбільших шахт на окупованій частині Луганщини неподалік від Антрацита. Там сім днів під землею страйкували 126 гірників. Робітникам в результаті страйку вдалося домогтися виплати частини боргів.

Ситуація в Зоринську складніша. Це місто з населенням трохи більше 7 тисяч чоловік знаходиться між підконтрольним «ДНР» Дебальцевим і підконтрольним «ЛНР» «Алчевськом», за 60 км від Луганська.

Шахта “Никанор-Нова” для Зоринська була містоутворюючим підприємством, там працює 748 осіб. “Крім робочих місць, шахта забезпечує місто водою, закриють її – місто залишиться без водопостачання», – каже голава профспілки шахтарів Донбасу Олександр Васьковський.

Затримки з виплатою зарплат в самопроголошених «ДНР» і «ЛНР» почалися фактично відразу після їх створення. За словами голови профспілки, спочатку влада спеціально створювали заборгованість на місяць-другий, сподіваючись прив’язати шахтарів до місця роботи, щоб вони не виїхали в Росію. Люди продовжували працювати, чекаючи розрахунку по боргах.

Тим часом, місто Антрацит оточене блокпостами з “чужими”, незнайомими місцевим жителям військовими, відключені мобільний зв’язок і частково інтернет. Всі обмеження офіційно пов’язані з заходами через епідемію коронавірусу, але очевидно, що окупаційна влада зіштовхнулася з хвилею шахтарських протестів, впоратися з якою звичними репресивними методами їм не вдалося. Неймовірно, але, не дивлячись на численні арешти, до останнього дня гірники виходили на так звані сидячі мітинги. Ці масові виступи в умовах чинного воєнного стану, цілком ймовірно, злякали відповідальних за ситуацію в Луганську і Москві – гроші на виплати шахтарям спробували знайти.

Представник омбудсмена в Донецькій та Луганській областях Павло Лисянський розповідає – в колективах залізничників, металургів, дії шахтарів сприймаються позитивно. «Люди кажуть: а що ще робити? Їм не платять зарплату, але вони працюють і в руки зброю не беруть. Тому в деокупації це дуже важливий момент», – коментує він.

«Одного разу в розмові з директором “Східної правозахисної групи” Вірою Ястребовою, вона мені сказала, що якби у її організації була достатня кількість фінансових ресурсів, то вони б зробили там робітничу революцію. Соціальні протести там дуже великі, просто тут ми не все бачимо, тому що далеко не все відбивається в інформаційному полі», – додає пан Лисянський.

Невдоволених шахтарів бойовики, подекуди, катують. Втім, це лише посилює протестні настрої.

Очевидно, що протести шахтарів – це лише «перший дзвінок». Збройні Сили не відвойовуватимуть окуповані території – в цьому немає потреби. Саме ж місцеве населення змете окупантів. Це лише питання часу.

Джерела:

https://apostrophe.ua/ua/article/society/2020-06-14/na-donbasse-rabochie-soprotivlyayutsya-okkupantam-ukraine-ostalos-tolko-davit—pavel-lisyanskiy/33299

https://www.svoboda.org/a/30670208.html

https://www.bbc.com/russian/features-53084931

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

«Докерувалися»: на окупованих територіях повстають шахтарі