Глобальне потепління змушує тварин рухатися ближче до полюсів

Екологи з Франції оцінили швидкість зміщення ареалів тварин до полюсів.

Перша глобальна база даних ареалів проживання показала, що зміни клімату змушують морських тварин переселятися ближче до полюсів набагато швидше, ніж мешканців суші, інформує Ukr.Media.

Говорячи про небезпеки глобального потепління, фахівці часто вказують на посилення міграцій людей з регіонів з найбільш несприятливим кліматом. За існуючими оцінками, кліматичні зміни сприяють «переселенню народів» навіть більшою мірою, ніж такі катастрофи, як повені та землетруси.

І, звичайно, нітрохи не слабкіше людей реагує на зміни сама біосфера. Зміни клімату, які продовжуються, змушують безліч видів адаптуватися і змінювати ареали свого проживання, переселяючись в менш жаркі і посушливі частини планети, ближче до полюсів.

Екологи з Франції на чолі з Джонатаном Ленуаром (Jonathan Lenoir) склали першу глобальну базу даних BioShifts, в якій зібрали дані майже 260 незалежних досліджень, присвячених змінам ареалів більш ніж 12 тисяч видів тварин, рослин, грибів і бактерій. Це число не становить і відсотка від відомих видів, однак дає краще уявлення про те, що відбувається.

У своїй статті вчені констатують, що переміщення тварин суші до полюсів виявилося набагато повільніше, ніж очікувалося. Так, наприклад, в середньому ареали амфібій переміщуються до полюсів на швидкості близько 12 метрів у рік, а рептилії зовсім зсуваються в напрямку екватора на швидкості близько 6,5 метра на рік.

Швидше інших адаптуються комахи: їх місцепроживання переміщається в напрямку полюсів на 18,5 кілометрів в рік. Однак, навіть на їхньому тлі куди активніше відбувається рух у морських мешканців: середня швидкість їх становить шість кілометрів в рік проти 1,8 метра для тварин суші. Вчені пов'язують це з їх більшою чутливістю до зростаючої температури Світового океану.

Насправді, повітря проводить тепло на порядок гірше води, дозволяючи тваринам краще справлятися з потеплінням за допомогою внутрішніх механізмів терморегуляції. В океані зробити це складніше, і тваринам, які живуть в ньому, доводиться активніше переселятися. Крім того, в морі простіше мігрувати, його середовище більш однорідне, а простір менш фрагментований і зруйнований людською діяльністю, ніж на суші.

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Глобальне потепління змушує тварин рухатися ближче до полюсів