«Якщо ми хочемо захистити Україну, Європу та трансатлантичний альянс, ми повинні забезпечити, щоб Україна отримала необхідну допомогу», – заявила Фредеріксен
Європа сподівається на продовження підтримки України зі США, але має бути готова компенсувати її.
Про це в Копенгагені під час спілкування з журналістами заявила прем’єрка Данії Метте Фредеріксен.
Її країна переймає головування в Раді ЄС.
«Якщо ми хочемо захистити Україну, Європу та трансатлантичний альянс, ми повинні забезпечити, щоб Україна отримала необхідну допомогу.
Тож, звичайно, всі ми сподіваємося, що США продовжуватимуть підтримувати Україну… Якщо є якісь прогалини, то я особисто вважаю, що ми повинні бути готові їх заповнити», – заявила Фредеріксен.
Прем’єрка Данії висловила задоволення співпрацею з українським оборонпромом і нагадала іншим країнам ЄС, що виробничі потужності України не завантажені повністю.
«Я хотіла би також донести це повідомлення до решти європейських лідерів: у вас більше можливостей, ніж у нас – фінансів.
Ви зможете виробляти більше дуже важливих спроможностей в Україні, якщо нам вдасться знайти більше фінансування, тому гадаю, що це може бути наступним кроком для Європи», – зауважила очільниця данського уряду.
Президентка Єврокомісії на цьому ж брифінгу, своєю чергою, наголосила, що «зараз є фінансові можливості для безпосередньої підтримки України».
Серед них – програма SAFE, в межах якої країни-члени отримують доступ до кредитів на суму 150 мільярдів євро.
Ці кошти призначені переважно для закупівлі компонентів зброї, що виробляються в ЄС та Україні.
«Є безпечні спільні закупівлі.
І дуже важливо: вони (держави-члени – ред.) можуть безпосередньо інвестувати в українську оборонну промисловість. В неї ще є потужності», – наголосила Урсула фон дер Ляєн.
1 липня стало відомо, що США зупинили постачання в Україну деяких боєприпасів, включно з ракетами для систем протиповітряної оборони Patriot.
Причиною рішення названі побоювання з приводу виснаження власних запасів американської армії. Європейські чиновники були «приголомшені» цим рішенням США, писало видання Bloomberg із посиланням на джерело.
За даними The Wall Street Journal, у момент припинення боєприпаси перебували вже в Польщі. Серед них опинилися понад 20 ракет Patriot PAC-3, понад 20 зенітних комплексів Stinger, керованих ракет класу «повітря-земля» Hellfire і понад 90 ракет класу «повітря-повітря» AIM, а також інші системи.
У Держдепартаменті США стверджують, що надсилання зброї Україні не зупинено. «Це один аспект, одна ситуація, одна подія, яка змінилася», – сказала представниця зовнішньополітичного відомства Теммі Брюс.
За словами українських чиновників, які говорили з The Economist, США зупинили постачання всієї військової допомоги, включно зі снарядами та запчастинами.
Міністерство закордонних справ України повідомило, що до МЗС на доручення міністра Андрія Сибіги 2 липня був запрошений тимчасовий повірений у справах США в Україні Джон Гінкель, і «ключовою темою розмови стала військова допомога США й оборонна співпраця двох держав на тлі ескалації росією агресії і терору проти України».
Міністерство оборони України заявило, що українська сторона не отримувала від США офіційних повідомлень про зупинення чи перегляд графіків постачання погодженої оборонної допомоги.
У відомстві запросили телефонну розмову з колегами зі США «для додаткового уточнення деталей».
Водночас у Кремлі стверджують, що «чим менше озброєння буде поставлено Україні, тим швидше завершиться спеціальна військова операція» (так у росії називають війну проти України).