Могла “злити” РФ секретні розробки й дані про проєкт “Сапсан”: СБУ затримала інженерку “КБ Південне” в Дніпрі

Служба безпеки України затримала інженерку державного конструкторського бюро “Південне” ім. М.К. Янгеля в Дніпрі. За версією слідства, вона могла “злити” країні-агресору Росії дані про український оперативно-тактичний ракетний комплекс “Сапсан”, який мав стати потужною відповіддю російському “Іскандеру”, та про зенітний ракетний комплекс “Кільчень”. Про це свідчать дані з Єдиного державного реєстру судових рішень, передають Патріоти України.

Як пише ВВС News Україна, підозрювану звати Перькова Резеда Індусівна. Цю інформацію підтвердили в суді й адвокат жінки. Обвинувачену затримали 7 вересня, рішенням суду інженерку заарештували на два місяці. Свою провину громадянка не визнає, а її адвокат уже подав апеляційну скаргу.

Що відомо про підозрювану та її ймовірну співпрацю з РФ

Резеда Перькова народилась у Казані (РФ) та до заміжжя мала прізвище Мінгазова. На КБ “Південне” у Дніпрі вона працює інженером першої категорії відділу 102, який займається проєктуванням літальних апаратів. Підозрювана має допуск до державної таємниці за формою 2 (для роботи із секретною інформацією, що має ступені секретності “Цілком таємно” та “Таємно”).

За даними слідства, ввечері 2 червня співробітниця стратегічного підприємства отримала повідомлення у Viber від співробітника ФСБ Росії Зикова Є. В., який прямо попросив Перькову про співпрацю.

“Політична та економічна незалежність зруйнована, Україна поневолена та керується з-за кордону. Усвідомте реальне становище країни. Допоможіть Росії. Це єдиний спосіб захистити український народ, який потребує повернення до своїх історичних джерел союзу з Росією”, – таке повідомлення надійшло від росіянина.

Після цього вони продовжили спілкуватися у Telegram. Інженерка відповіла так: “Я підготую, систематизую та подумаю. Стрьомно. СБУ не спить”, проте вже наступного дня, як стверджує слідство, надіслала своєму куратору з ФСБ першу необхідну йому інформацію.

Зазначається, що жінка допомагала корегувати ворожі ракетні удари по заводу “Південмаш”, повідомляла, де розміщуються українські військові, а також інформувала куратора про новітні розробки, над якими працює КБ “Південне”.

У переписці вона вказала, що над створенням нового українського ракетного комплексу працює “дуже близька” їй людина. Керівником групи проєктного відділу КБ “Південне” є Валерій Перьков, який може бути чоловіком обвинуваченої.

Що таке ОТРК “Сапсан”, який зацікавив російські спецслужби

Багатофункціональний ракетний комплекс “Сапсан” – це проєкт оперативно-тактичного ракетного комплексу, що створювався спільними зусиллями КБ “Південне” та Південмашу. Він мав поєднати властивості систем залпового вогню, тактичних та оперативно-тактичних комплексів, а заявлена дальність становила б до 500 км.

Роботи зі створення “Сапсана” почалися в 2005 році за президенства Віктора Ющенка. Завершити проєкт мали в 2012 році, але його повністю згорнули за президентства Віктора Януковича в 2013 році.

Згодом, у 2021-му, тодішній міністр оборони Андрій Таран заявив, що “Сапсан” готовий на 80% – і “необхідно зробити останній крок” та доробити перший зразок цієї новітньої зброї.

Перькова з КБ “Південне” підтвердила інформацію, що проєкт “Сапсан” поновили. “Зараз женуть і вимагають льотні випробування навіть раніше від наземних”, – писала вона куратору 7 червня.

Зазначимо, що ФСБ цікавило, чи могла Україна завдати удару по авіабазі окупантів у Новофедорівці (Крим) саме “Сапсаном” чи “Громом”. “Доброго ранку! “Сапсан” дорівнює “Грім”. До прильоту по Павлограду (обстріл Павлограда відбувся 2 липня) був на стадії готовності та виходу виробу. Після прильоту виготовлення зупинилося, але не скасувалося”, – відповіла жінка.

Що таке ЗРК “Кільчень”

У квітні 2021 року у КБ “Південне” повідомили, що вони готові почати роботу над створення “інноваційної зенітної ракетної системи” “Кільчень”, яка б вражала цілі на відстані 280 км.

До складу цього комплексу мали б входити до шести ЗРК, які здатні вражати зокрема й балістичні цілі. Створити перший зразок цієї зброї планували до 2024 року. Як казав конструктор Валерій Перьков, ця розробка не має аналогів у світі.

“Один комплекс “Кільчені” коштує близько 150 мільйонів доларів США, що значно дешевше від всесвітньо відомого американського ЗРК “Patriot”. При цьому “Кільчень” вдвічі потужніша і на порядок краща за здатністю визначати цілі, запевняв Перьков”, – йдеться в повідомленні.

У КБ “Південне” наприкінці 2021-го прогнозували, що українська влада має ухвалити рішення про виготовлення ЗРК “через кілька місяців”. Але Міністерство оборони України публічно не повідомляло, що почало фінансувати виробництво “Кільчені”.

За даними СБУ, Резеда Перькова скопіювала і переслала куратору з ФСБ 30 фотознімків презентаційних матеріалів про цю зброю. Вона також повідомила, що отримала технічні вимоги до “Кільчені” – конструкторам нібито поставили завдання зробити так, щоб ЗРК працював по цілях, що низько летять (від 5 метрів).

Прокоментуйте:
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )