Підписано скандальний закон, який називали “кувалдою”: що зміниться для тисяч українців

Президентом України підписано законопроєкт №8271, який викликав хвилю обурення.

Нагадаємо, закон №8271 посилює кримінальну відповідальність військових за невиконання бойових наказів, втечу з поля бою чи військової частини, пише Politeka.net.

Станом на 24 січня законопроєкт повернуто з підписом президента.

Законопроєкт 8271 був проголосований у ВР 13 грудня, його підтримали всі політичні сили, окрім “Голосу”.
Верховна Рада

Він посилює покарання військових за порушення дисципліни. Також забороняє судам пом’якшувати покарання військовим за непослух, невиконання наказу, погрози начальникові чи насильство проти нього, дезертирство, самовільне залишення військової частини чи поля бою.

Збільшено строки та штрафи за порушення, запроваджується огляд військовою службою правопорядку резервістів та військовозобов’язаних на факт сп’яніння.

Багато хто був проти цього закону – так, 15 грудня була опублікована петиція з проханням до Зеленського ветувати законопроєкт і швидко набрала понад 25 000 голосів (за необхідних для розгляду 25 000).

Так, ветеран батальйону, голова Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий зазначав, що законопроєкт №8271 – кувалда для всіх, хто в окопах, а не у тилових штабах.

ЗСУ, фронт, поле бою

«Якщо законопроєкт №8271 набуде сили закону, всі ті, хто реально, в окопах (а не у тилових штабах) захищає нас із вами, водночас опиняться поза будь-яким правовим захистом…», – попереджав Дикий.

Крім того, бійці ЗСУ зазначали, що замість подяки військовим, які майже рік стримують повномасштабне вторгнення та звільняють території, вони отримають тюрму за найменшу незгоду чи зауваження командирам.

«Закликаємо Президента України Офіс Президента України ветувати законопроєкт №8271 від 08.12.2022 та повернути його на розгляд парламенту», – наголошували юристи.

«За дисципліну – так має бути, але коли командири не забеспечили зимовою формою , а часом є йбезглузді накази є з тим теж треба розбиратися, а то виходить, що в армії солдат нічого не варта, а начальство може дозволити собі все»,

«Так дисципліна повина бути, але виконувати безглузді накази командирів, яким байдуже до життя наших дітей , теж недоречно . Інколи треба прислухатися і до простого солдата»,

«Деякі командири і так сказати відносяться не належним чином , а тепер зовсім зроблять безправними простих солдатів це не правильно, вони і так всі муки приймають на свої плечі!»,

«Треба щоб кожний командир відповідав за кожного солдата, а солдата до відповідальності? “Риба гниє з голови!»,

У свою чергу Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний звертався до Президента із проханням підписати скандальний закон.

“Армія тримається на дисципліні. І якщо прогалини у законодавстві не забезпечують її дотримання, а “відмовники” можуть сплатити штраф, розмір якого становить до 10% бойових виплат, або отримати покарання з випробуванням, це несправедливо”, – говорив Залужний.

Основним моментом він назвав те, що в такому разі “оголені ділянки фронту змушені закривати собою інші військовослужбовці, що призводить до збільшення втрат особового складу, територій та мирних людей на них”.

“Часто втрачені позиції доводиться відновлювати штурмовими діями дуже дорогою ціною. Так не має бути”, – підкреслював Залужний.

За його словами, це у мирний час вирішити цю проблему можна за допомогою пояснень і переконань, а “в умовах війни потрібні швидкі дієві рішення”.

“Чи існує загроза посилення безкарності командирів? Ні, командири так само несуть повну юридичну відповідальність за свої дії чи бездіяльність. І я повністю довіряю своїм підлеглим. Чи визнаю я наявність проблем, що призводять до самовільного залишення позицій? Так, і працюю над їх усуненням. І проведені успішні операції щодо звільнення територій нашої держави – тому підтвердження”, – говорив Залужний.

Прокоментуйте:
Оцініть статтю:
( 3 оцінки, середнє 3.67 з 5 )
BBCcCNN