“Плювок у душу русского міра”: чи може Кремль справді визнати терористів “Л/ДНР”

У лютому російська Держдума розгляне пропозицію щодо визнання терористичних угруповань “ДНР” та “ЛНР” незалежними державами. На думку ініціаторів звернення, це гарантуватиме безпеку та захист “республік” та “започаткує процес міжнародного визнання держав”.

OBOZREVATEL спробував розібратися, навіщо потрібна ця пропозиція та якими можуть бути наслідки.

Що сталося?

Автором ініціативи виступила партія КПРФ – її члени пояснюють свою пропозицію турботами про безпеку на території “ЛДНР”. “Ситуація на Донбасі вкрай важка, люди вісім років живуть в умовах війни, невизначеності та лих. Цьому вже настав час покласти край. Приклади – Абхазія і Південна Осетія. Там теж були бандитизм, обстріли. Як тільки їх визнали, все заспокоїлося”, – сказав комуніст Микола Коломейцев.

Пропозицію щодо визнання терористичних утворень підтримали далеко не всі депутати країни-агресора. Наприклад, представник “Єдиної Росії” Віктор Водолацький заявив, що визнання маріонеткових російських бандформувань може спровокувати дуже різку реакцію Заходу. “Заява про визнання “ЛНР” та “ДНР” може спровокувати переговорників з боку США та НАТО на те, щоб назвати Росію агресором та звинуватити в тому, що ми хочемо забрати пів України”, – пояснив політик.

Навіть Володимир Жириновський (лідер партії ЛДПР) сумнівається в доцільності такого рішення, стверджуючи, що визнання нічого не змінить, а лише призведе до санкцій.

Звернення КПРФ до Путіна розглянуть у лютому

Все ж 21 січня спікер Держдуми В’ячеслав Володін заявив, що російський парламент таки розгляне проєкт постанови протягом наступних тижнів, тому що “НАТО хоче окупувати Україну”, а цього росіяни допустити не можуть. Тому, на його думку, потрібно “шукати рішення щодо забезпечення безпеки російських громадян та співвітчизників у “ДНР” та “ЛНР”.

“Ми бачимо ігнорування Мінських угод президентом Зеленським. НАТО хоче окупувати Україну. І те, й інше може обернутися трагедією. Ми не повинні цього допустити”, – зазначив він.

Зброя для терористів

Незабаром після появи ініціативи КПРФ з партії “Єдина Росія” прозвучала ще одна резонансна пропозиція – голова фракції Володимир Васильєв випустив відеозвернення з проханням розпочати постачання військової продукції терористам “ЛДНР”, а перший заступник голови Ради Федерації Андрій Турчак заявив, що постачати потрібно озброєння.

“Я вважаю, що за цих умов Росія повинна надати “Луганській і Донецькій народним республікам” необхідну допомогу у вигляді поставок певних видів озброєння для підвищення їхньої обороноздатності”, сказав Турчак, виступ якого транслював телеканал “Росія-24”.

В Україні, певна річ, відреагували на пропозицію Держдуми дуже різко. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба назвав такий крок офіційним виходом Росії із Мінських угод. Але пізніше дипломат додав, що поки що не бачить підстав вважати визнання ОРДЛО неминучим, і назвав усе це “частиною великої гри з розхитування ситуації”.

Визнання замість війни?

Російський журналіст Костянтин Еггерт вважає, що визнання українських окупованих територій є цілком реальним. Особливо після відмови США та НАТО надати Кремлю так звані “гарантії безпеки”.

“Сказати: “Вибачте, не розрахував наслідки!” і відвести війська Путін не може. Це буде виглядати безглуздо і безпорадно. А от “взяти під захист від “українських націонал-радикалів” так звані “ЛНР” та “ДНР” – тобто фактично легалізувати російську військову присутність у Луганську, Донецьку та навколо – цілком реально. Для початку не зовсім зрозуміло, чи вважати таку акцію “вторгненням” і чи вводити санкції. Багато європейців будуть за те, щоб не вважати. І тоді Москва зможе вимагати від Києва нової угоди замість Мінських, у якій зобов’язання України будуть прописані чітко, і виконувати їх потрібно буде швидко та в односторонньому порядку”, – зазначив журналіст.

У Держдумі РФ розглянуть "визнання" "ЛДНР"

Подібної думки дотримується і політолог Аббас Галлямов. За його словами, факт ігнорування ультиматуму свідчить про те, що Кремль може не мати іншого виходу з ситуації, крім визнання “ДНР” і “ЛНР”.

“Головний мотив Путіна – небажання виглядати слабким. Росія виставила ультиматум, а та сторона взяла і ці ультиматуми проігнорувала. А якщо не відреагувати, то ти виглядаєш слабаком. Ти погрожуєш, замахнувся, а вдарити боїшся. Це старий кримінальний закон: дістав ніж – бий. Треба щось зробити, а що робити?” – міркує він.

За його словами, сценарій можливої війни з Україною – надто радикальний і ризикований: “Путін не може не пам’ятати, що колись Грачов обіцяв Єльцину за добу взяти Грозний, а це закінчилося політичною катастрофою для Єльцина”.

Путіну вигідні Мінські угоди

Українські експерти, з якими поговорив OBOZREVATEL, категорично не погоджуються із думкою про можливість визнання “ЛДНР”. Журналіст і член української делегації у ТКГ Сергій Гармаш нагадує, що для визнання терористичних утворень Путіну не потрібне звернення Держдуми. Для цього достатньо його наказу. Але Кремлю зараз вигідніше спробувати продавити імплементацію Мінських угод.

Журналіст вважає, що Держдума проголосує за це звернення, інакше “це буде плювком у душу русского міра”. Однак Путін не підписуватиме указ, поки немає реальної загрози втрати окупованих територій Донбасу.

Сергій Гармаш

“Кремль сподівається на те, що зможе змусити Київ реалізувати Мінські угоди у трактуванні Москви. А визнання “ЛДНР” означатиме вихід із цього процесу. Все, що сьогодні відбувається на наших кордонах, погрози та ультиматуми – це все спрямоване на те, щоб змусити нас виконати Мінськ. Адже у такому разі Путіну не доведеться ставити ультиматуми НАТО. Досить просто змусити нас виконати Мінські угоди та імплементувати Донбас із особливим статусом в Україні. І питання з Альянсом відпаде саме собою”, – додав він.

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков називає питання із визнанням псевдореспублік козирним валетом у рукаві Кремля, який зараз використаний не буде. Експерт також схиляється до думки, що Росії вигідніше змусити Україну ухвалити Мінські угоди.

“Ці території і так інтегровані в російську систему – там і вибори проходили, російські паспорти роздають, присутні спецслужби і війська РФ. Тому в цьому випадку Кремль отримає те, що він фактично вже має. Для Путіна вигідно продовжувати невизначений і критичний стан “ЛДНР”, давити на Україну, вимотувати її фізично, психологічно та фінансово. А ось це визнання – це козирний валет у рукаві, який, можливо, колись буде використаний”, – резюмував експерт.

Прокоментуйте:
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар