Полиці магазинів ломляться від російської гречки: як крупу завозять до України

Україні щороку потрібно приблизно 140 тис. тонн гречки задля забезпечення внутрішнього споживання. Вітчизняне виробництво забезпечує 70 тис. тонн, і стільки ж крупи ввозять із Росії. Продукція йде в нашу країну через Казахстан, там “змінюють документи та бирочку”.

Ще у 2015-му влада ухвалила постанову “Про заборону ввезення на митну територію України товарів, які походять із РФ”. Про це розповів у інтерв’ю “Главкому” директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий.

Як зазначає фахівець, крупу докуповують саме в Росії, оскільки вона тієї ж якості та смаку, до яких звикли українці. “У Росії гречку вирощують переважно в Алтайському краї, який межує з Казахстаном. Крупа везеться до нас залізницею через цю країну, там міняють документи та бирочку – мовляв, гречка казахського походження. І юридично торгівля йде із казахськими постачальниками”, – пояснює Громовий.

Експерт зазначив, що для отримання 140 тис. тонн гречки потрібно вирощувати до 200 тис. тонн цієї зернової культури, адже третина її йде на лушпиння. Але якщо ще 15 років тому в нашій державі культивувалося близько 500 тис. тонн щороку, то тепер – уп’ятеро менше. Громовий каже, що різкий спад виробництва відбувається з 2017 року, коли уряд допустив засилля дешевого російського імпорту.

У 2021 році гречка в Україні значно подорожчала – до 30%. Наразі найпопулярнішу в нашій країні крупу в супермаркеті можна купити в середньому за 43-52 грн/кг. І ціна залишається настільки високою, незважаючи на те, що минулого року зібрали найбільший за останні роки врожай гречки в країні.

Раніше повідомлялося, що в Україні ціна гречки може зрости більш ніж на 40%. Це станеться, якщо Росія введе заборону на вивезення гречки, як це було з травня до вересня 2021-го.

За таким сценарієм середня вартість злетить навесні аж до 70-80 грн/кг. І це при тому, що крупа була включена владою до списку соцпродуктів із максимальною торговою націнкою до 10%.

Прокоментуйте:
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар