Порядок читання складальних креслень

Читати складальні креслення треба в певній послідовності.

1.Визначити назву виробу. Знаючи його назву, яка зазначається в основному написі, легше читати креслення. Наприклад, назви «авторучка:», «лещата слюсарні:» дають уявлення не тільки про призначення, а й певною мірою про будову цих виробів.

2.Установити, які зображення (вигляди, розрізи, перерізи) подано на кресленні. В результаті їх порівняння складається загальне уявлення про виріб.

3.Розглянути, користуючись специфікацією, зображення кожної деталі. Для цього з’ясовують за специфікацією назву першої деталі й дані, що її стосуються. Знаходять зображення деталі за позначенням її позиції. Визначають форму деталі, порівнюючи всі її зображення, подані на кресленні. Так роблять послідовно з усіма деталями.

За назвою деталі можна швидше виділити її зображення на кресленні. Наприклад, прочитавши «болт», «штифт», «втулка», «гайка», ви вже уявляєте їхню форму і як їх зображують на кресленні.

4.Визначити, як з’єднуються між собою деталі (за допомогою різьби, шпонки, штифта тощо). З’ясувати, як переміщуються під час роботи рухомі частини виробу.

5.Знайти інші відомості, наведені на кресленні (розміри, технічні вимоги і т. д.).

Для прикладу прочитаємо складальне креслення (рис. 238). Запитання до нього розміщені в тій послідовності, в якій ви будете читати складальні креслення. Спочатку спробуйте відповісти на них самостійно.

Тепер перевірте свої відповіді.

Відповіді на запитання до складального креслення:

1.Виріб називається «рейсмус*.

2.Наведено головний вигляд у поєднанні з розрізами і перерізами і розріз А — А.

3.Виріб складається із семи деталей. Деталь 1 називається основою. її форма утворена двома циліндрами різного діаметра, які мають фаски у вигляді зрізаного конуса. Уздовж осі деталі рис. 239. Деталі рейсмуса просвердлено циліндричний отвір, в якому нарізано циліндричну різьбу. У нижній частині більшого за розміром циліндра зроблено циліндричну виточку (на рисунку 239 подано наочне зображення деталей).

Деталь 2 називається стержнем. Вона являє собою циліндричний стержень із сферичними торцями. У нижній частині деталі нарізано різьбу. Вона доходить до більшого за діаметром циліндра з плоскими зрізами (лисками), розміщеними з двох боків.

Деталь 6 називається гвинтом затискним. Він складається з двох циліндрів різних діаметрів. На меншому з них нарізано різьбу і на кінці знято фаску у вигляді зрізаного конуса. У більшому циліндрі перпендикулярно до осі просвердлено наскрізний циліндричний отвір.

Особливістю з’єднання деталей 3, 4, 5 і 6 є те, що їх закріплення здійснюється переміщенням деталі 6 в отворі деталі 4 при загвинчуванні деталі 5. При цьому деталь 3 можна встановлювати під будь-яким кутом і на різній висоті. Каретка (дет. 4) надівається на стержень (дет. 2) і кріпиться гвинтом (дет. 7).

5.На гвинті 7 нарізано метричну різьбу, зовнішній діаметр якби 2,5 мм. Про це ви можете дізнатися з позначення гвинта, наведеного в специфікації.

Оцініть статтю:
BBCcCNN
Порядок читання складальних креслень