Що таке гутація томатів і чому вона виникає

З гутацією томатів треба боротися.

Під час вегетації деяких рослин, у тому числі і городніх культур (наприклад, томатів), дачники можуть помічати незвичайне явище — вранці краї листя вкриваються блискучими срібними водяними крапельками. Роса або конденсат? Тоді чому вона концентрується лише з країв листя і з'являється лише за прохолодної погоди?

Вченим і досвідченим городникам це явище давно і добре відоме. Називається незвичайний процес гутацією — від латинського слова gutta (крапля). Що ж це таке і чи не шкодить процес рослинам? Розбираємося разом, інформує Ukr.Media.

Гутація рослин — що це таке

Процес виділення вологи рослинами не у вигляді непомітного для ока випаровування водяної пари, як це відбувається зазвичай у середній смузі, а у вигляді дрібних крапельок — явище давно зрозуміле і отримало своє пояснення.

У вологих тропіках так можуть "плакати" цілі ліси, влаштовуючи під своїми склепіннями справжні дощі. Але і за більш сухих умов нашого клімату деякі культури роблять це регулярно — ви могли помічати явище гутації на ламкій вербі, домашніх фіалках, папоротях, ломикамені або на тих самих томатах, особливо тепличних.

Як відбувається процес гутації і для чого він рослинам?

Усі розуміють, що за допомогою кореневої системи рослини інтенсивно всмоктують з ґрунту воду з розчиненими поживними речовинами. А якщо спостерігається надлишок "викачаної" вологи (насправді це не чиста вода, а з малим домішком органічних і неорганічних речовин), його треба позбуватися. За звичних для рослини умов це відбувається за рахунок випаровування надлишку рідини листям. Якщо ж подібна транспірація з якихось причин утруднена, доводиться "винаходити" нові методи позбавлення від води.

Таким методом для деяких культур і є гутація — виділення надлишку води на поверхні листя цілими крапельками через спеціальні утворення на поверхні рослинних тканин, продихи-гідатоди. Найчастіше ці продихи розташовані з країв листя, у зубчиках, але також розкидані і поверхнею листової пластинки.

Чому найчастіше томати "плачуть" у теплицях і саме вранці або у похмурі дні? Тому що ускладненню випаровування і, відповідно, посиленню гутації сприяють відразу кілька факторів:

  • висока вологість повітря;
  • відсутність руху повітря;
  • надмірна вологість ґрунту;
  • коливання температури;
  • замкнений простір;
  • слабка освітленість.

Усі ці чинники вирощування у першу чергу турбують рослини у закритому ґрунті, у малопровітрюваних плівкових укриттях, за умови густоти посадок — і найчастіше у нічний період зниження температури або за постійної похмурої вологої погоди.

Гутація томатів — що робити

Отже, це нормальне для фізіології рослини явище і городника нічого не повинно насторожити? Не зовсім так.

Як мінімум, гутація свідчить про те, що томати намагаються впоратися з не зовсім комфортними для них умовами — кількість споживаної вологи сильно перевищує ту, яку вони зазвичай можуть використати і випарувати. Цікаво, що якщо така ситуація триває досить довго, рослина навіть може "піти на крайні заходи" і почати "жирувати", тобто припинити зав'язувати плоди і кинути усі сили на формування нового листя, яке забезпечить більш активний процес транспірації.

До того ж, якщо томатні рослини тривалий час буквально "огорнуті" дуже вологою атмосферою, це може призвести і до більш серйозних неприємностей — таке середовище може відмінно посприяти розвитку багатьох грибкових і бактеріальних захворювань.

Що зробити, щоб уникнути можливих проблем за наявності гутації помідорних рослин у теплиці. У першу чергу, відрегулювати умови середовища у зв'язку з тим, що ви вже знаєте про це явище:

  • виключати можливість загущення посадок у замкненому просторі;
  • налагодити систему вентиляції (провітрювання) у теплиці;
  • відрегулювати інтенсивність поливу відповідно до погоди;
  • за серйозної необхідності (нічні температури різко опускаються нижче за 10° С на тлі денної спеки) встановити регульовану систему обігріву повітря і/або ґрунту у теплиці.

Як бачите, процес гутації — цілком звичайне фізіологічне явище, яке можна пояснити з наукової точки зору. Якщо у зв'язку з погодними умовами ви спостерігаєте гутацію томатів у теплиці лише кілька днів, тоді тривогу бити рано. Але ось коли розумієте, що рослини знаходяться за умов підвищеної вологості вже досить тривалий час, тоді варто щось робити, щоб не залишитися без врожаю.

Оцініть статтю:
BBCcCNN
Що таке гутація томатів і чому вона виникає