Скільки коштує імпортна електроенергія та вироблена генераторами: чи чекати блекаут та звідки може бути допомога

У ЄС заявили про те, що готові постачати електроенергію в Україну. Вже провели дві тестові закупівлі, проте залишається під сумнівом, скільки в умовах енергетичної кризи можуть поставити партнери України. До того ж активно триває постачання генераторів: і приватними підприємствами, і у вигляді гуманітарної допомоги від Євросоюзу.

Про те, скільки може коштувати електроенергія з ЄС та від генератора і чи допоможе це уникнути тривалого відключення, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Українців врятує імпорт електроенергії? Скільки це коштує

Україна через державний енерготрейдер двічі проводила тестовий імпорт електроенергії. Наприклад, 19 жовтня імпортували лише 1 МВт. При цьому, згідно з даними оператора, у Польщі ринкова ціна струму становить близько 8,25 грн за кВт*годину, в Словаччині – 8,9 грн за кВт*годину. Ймовірно, українцям не вдасться закуповувати ресурс дешевше.

Наразі імпорт електроенергії не має комерційного характеру та здійснюється для перевірки можливості отримувати електроенергію зі Словаччини у разі потреби для енергосистеми. “Ситуація з енергопостачанням в Україні внаслідок ракетних обстрілів залишається складною та змінюється щодня. Ми продовжуємо тестувати можливість імпорту, щоб країна мала додаткові інструменти для підтримки енергосистеми”, – зазначив генеральний директор АТ “ЕКУ” Віталій Бутенко.

Тут варто нагадати, що для населення в Україні діє тариф у розмірі 1,44 грн за перші 250 кВт*год на місяць. Тобто це у шість разів дешевше, ніж ринкова вартість в сусідів у ЄС. Є ще одне порівняно нове джерело постачання електроенергії – використання генераторів. Зараз в Україну їде велика кількість генераторів, частину з них – поставляють безкоштовно у вигляді допомоги ЄС. Але справа в тому, що в дизельних генераторах вартість виробництва одного кВт*година електроенергії становить близько 15 грн (якщо враховувати лише витрати пального).

Тобто імпортувати електроенергію вдвічі дешевше, ніж генерувати її за допомогою дизельних та бензинових генераторів. Але тут також варто враховувати і вартість самих генераторів. Експерт Центру Разумкова Максим Білявський розповідає OBOZREVATEL: постачати генератори – справді правильна ідея, але варто розуміти, що якщо імпорт із ЄС може забезпечити приблизно 5 млн осіб електроенергією (населення області), то генератори дозволять локально вирішувати проблеми (забезпечувати електроенергію у лікарнях, об’єктах критичної інфраструктури).

“Постачання генераторів – дуже хороша ідея. Вона може вирішити локальні проблеми. Масштабно, щоб перекрити дефіцит електроенергії в місті, буде складно зробити це за допомогою генераторів”, – розповідає експерт. Водночас, за його словами, на подачу електроенергії у населені пункти знадобляться тисячі генераторів. Тому в такий спосіб проблему дефіциту вирішити буде дуже складно.

А ось імпорт електроенергії справді проблему може вирішити щонайменше для однієї області (і знизити навантаження для решти). “Імпорт допоможе збалансувати та зменшити період планових відключень. Потужність, наскільки я розумію, на рівні 600 мВт. Для порівняння, це піковий дефіцит електроенергії в області з населенням понад 5 млн осіб. Імпорт електроенергії може допомогти”, – розповідає Білявський.

То чи буде блекаут?

Навіть без чергової масованої атаки з боку РФ українцям загрожує тривале відключення електроенергії. Справа в тому, що обсяги споживання взимку значно зростають. Якщо в порівняно теплу погоду генерація навіть після пошкоджень легко покривала непікове навантаження, то з похолоданням дефіцит значно збільшиться.

Співрозмовники OBOZREVATEL в органах влади розповіли, що зараз на рівні всіх відомств активно готуються до блекауту: банки, органи влади, постачальників комунікаційних послуг готують до тривалого відключення електроенергії. Урядові організації готують робочі місця на випадок, якщо не буде подачі електроенергії навіть до об’єктів критичної інфраструктури (до них зокрема належить і подача струму до органів центральної влади).

Хороша новина: у ДТЕК кажуть, що відключення може бути тривалістю три дні. Цього періоду має вистачити, щоб відновити роботу системи та повернутися на відключення електроенергії за графіком. Погана новина: і три дні можуть виявитися критичними у випадку, якщо кожен не підготується до такого періоду.

Є й менш оптимістичні оцінки: неофіційно називають період до трьох тижнів. Це фактично катастрофічний сценарій, за якого у багатьох містах виникне комунальний колапс. Найскладніше буде в тих багатоквартирних будинках, які не газифіковані (найчастіше це новобудови великою поверховістю).

Однак також можливо, що блекауту зовсім не буде. “Імпорт із ЄС буде. Особливо це стосуватиметься періоду низьких температур. Вже цієї середи буде менше 5 градусів, думаю, що в цей період будуть перетікання. Скажу навіть більше, від міждержавних перетоків залежатиме стійкість енергосистеми Молдови. З погляду допомоги, ця операція допомагатиме стабілізувати енергосистему”, – впевнений Білявський.

Загроза тривалого відключення електроенергії – вже достатня причина для того, щоб усім українцям підготуватися до негативного сценарію. Заряджені пристрої, виписані номери телефонів, запас продуктів, буржуйки, генератори, запас води – те, що дозволить впоратися з навислою небезпекою блекауту.

Прокоментуйте:
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )