Президент України Володимир Зеленський назвав пропозицію володимира путіна про перемир’я на три дні з 7 по 9 травня театральною постановкою, наполягаючи на перемир’ї на 30 днів згідно із запропонованою США стратегією
“Безумовне припинення вогню – модель, яку запропонували американці. Ми йдемо по ній.
З цієї дати чи з іншої – бажано раніше. Так, давайте спробуємо на 30 днів. Чому припинення вогню на 30 днів? Тому що неможливо за три, п’ять, сім днів ні про що домовитися”, – сказав Зеленський.
Він вважає, що пропозиції путіна пов’язані з тим, що той вдає, ніби йде на зустріч сигналам, які США йому запропонували через спеціального посланця президента США Дональда Трампа Стівена Віткоффа.
“Це більше театральна постановка з його боку. Тому що за два-три дні ніякий план наступних кроків щодо закінчення війни побудувати неможливо. І тому це просто виглядає не дуже серйозно або дуже несерйозно.
Гратися для того, щоб дати м’яку атмосферу виходу з ізоляції путіну на 9 травня, і щоб усім було комфортно, безпечно – тим лідерам, або друзям, або партнерам путіна, які приїдуть, по тих чи інших причинах на Кремлівську площу на 9 травня, – допомагати путіну ніхто не буде.
Ми просто або знаходимося в війні, або путін показує, що він готовий до припинення вогню, до першої частини закінчення війни. Ми готові починати з 1-го, з 3-го, з 5-го. Якщо йому потрібна дата 7-ме – нам все одно. З 7-го – 30 днів”, – додав президент України.
Зеленський відзначив, що якщо рф дійсно готові говорити про реальне припинення вогню, “тоді ми повинні підтримати американську стратегію і на 30 днів піти на припинення вогню”. “Просто питання в тому, що вони вбивають вас до 7-го, потім 7-го роблять для себе комфортні два або три дні, а потім 11-го числа знову атакують нас ракетами. Я просто не бачу в цьому ніякої пропозиції”, – додав глава держави.
Він також відзначив, що повної тиші без її якісного моніторингу досягти неможливо.
“Але тим не менше, якщо є воля, то озвучується, що давайте місяць. Ми віримо тоді, що вони готові до наступних кроків. Наші всі сигнали американцям, британцям, французам ми передали. Американці з нами погоджуються. Принаймні офіційна позиція Білого дому – вона звучала, що вони розуміють, що це просто іграшки з його боку, несерйозна розмова”, – сказав Зеленський.
Україна не може гарантувати іншим країнам безпеку їх представників під час запланованих поїздок в Москву на парад 9 травня, оскільки російська сторона самостійно може вчиняти щодо гостей будь-які дії та перекладати вину за це на Україну, а українська своєю чергою не може нести відповідальність за те, що відбувається у рф, відзначає президент України.
“Наша позиція дуже проста до всіх країн, які їхали чи їдуть на 9 травня: ми не можемо нести відповідальність за те, що відбувається на території російської федерації. Вони забезпечують вам безпеку і тому гарантії ми вам ніякі давати не будемо. Тому що ми не знаємо, що росія буде робити в ці дати.
Вона може робити зі свого боку різні, скажімо так, кроки: і підпали, і підриви, і тощо. А потім звинувачувати нас. Я вважаю, як президент, і сказав про це міністру закордонних справ, що ми повинні людям, які до нас звертаються, казати: “Ми не рекомендуємо вам з точки зору (безпеки – ІФ-У) відвідувати рф. А якщо ви це робите – не запитуйте нас. Це ваше особисте рішення”, – зазначив Зеленський.
За його словами, Україна “порядно поводиться з Китаєм і з державами, які не підтримують Україну з початку війни, а десь там балансують або іноді більш схиляються до росіян через історичні зв’язки”. “Але тим не менш, це не перший раз, коли до нас звертаються інші країни з тим, що вони їдуть на територію росії і хотіли б, щоб в цей момент було безпечно.
Є така дипломатія, такий формат дипломатії. Ми дуже виважено і поважно ставимося до інших країн і чуємо – чуємо те, про що нас запитують і те, про що нас просять”, – відзначив глава держави.
“Україна точно не несе ніякої відповідальності за те, що відбувається сьогодні в росії. Це факт. Ми несемо відповідальність, коли ми знаходимося тут. Тим більше, що я впевнений, що такою самою дипломацією займаються інші країни з росіянами, коли вони приїжджають до нас, і як показує досвід, у нас бувало багато різних лідерів, і під час їх візитів були різного формату удари, штурми, залякування”, – додав Зеленський.
Президент України відзначає важливість моніторингу припинення вогню (ceasefire) у разі досягнення відповідної домовленості, оскільки переконаний, що порушення домовленості обов’язково будуть.
“Якщо є рішення (про припинення вогню – ІФ-У) на місяць, тобто в великому сенсі не буде гарячої війни цей місяць, будуть порушення 100%, навіть не 90%.
Але в загальному сенсі війни і того об’єму війни, який зараз є, авжеж його не буде. І всі розуміють, що треба дуже швидко вирішити питання моніторингу. Номер один ceasefire”, – сказав Зеленський під час спілкування з журналістами.