Умовності та спрощення на складальних кресленнях

Щоб правильно прочитати складальні креслення, треба знати умовності й спрощення, що застосовуються при їх виконанні. Розглянемо деякі з них.

Крайнє або проміжне положення деталі. На рисунку 232 зображення штовхача продовжено вгору штрих-пунктирною з двома точками тонкою лінією. Що це означає?

Щтовхач рухається вгору і повертається назад у вихідне положення. На складальних кресленнях крайнє або проміжне положення деталі показують штрихпунктирною з двома точками тонкою лінією.

Зверніть увагу, що на вигляді А (див. рис. 232) ручку (дет. 2) не показано. Форма цієї деталі визначається за іншими зображеннями. На даному вигляді вона б закрила частину рукоятки,яка має отвір з різьбою. У таких випадках деталь не показують, а на кресленні роблять напис: «Ручку (дет. 2) не показано».

Зображення суміжних деталей. Іноді на складальному кресленні треба показати деталь, що не входить до складу розглядуваного виробу. Частину такої деталі показано на рисунку 248. її обводять тонкою лінією. Це дає змогу відрізнити її від деталей, з яких безпосередньо складається виріб.

Зображення ущільнювальних пристроїв. Щоб запобігти просочуванню рідини, пари або повітря між рухомими деталями різних кранів, вентилів і трубопроводів, застосовують ущільнювальні пристрої.

Один з них — сальниковий пристрій (рис. 242). Як ущільнювальну набивку в ньому використано просалене прядиво, стиснуте за допомогою притискної втулки. Втулку (її показано стрілкою з цифрою /’) з’єднано з корпусом деталі різьбою. Затягуючи втулку, можна стискувати набивку, щоб вона щільно прилягала до циліндричної осі. На кресленні набивку (її позначено стрілкою з цифрою 2) заштриховано в клітку як неметалевий матеріал (див. рис. 1,98).

Креслячи сальникові пристрої, притискну втулку завжди зображують у висунутому (вихідному) положенні.

Зменшення кількості і розміру зображень. На складальних кресленнях, як і на кресленнях деталей, для зменшення кількості зображень можна з’єднати половину вигляду з половиною розрізу (рис. 242 і 243). Можна також з’єднувати частину вигляду з частиною розрізу.

Щоб зменшити розмір зображення, не зменшуючи масштабу, застосовують обрив (див. рис. 242, вигляд зверху).

Зображення однакових елементів. Допускається замість кількох однакових елементів зображати на складальних кресленнях тільки один з них. Так, на рисунку 243 зображено тільки один болт з гайкою (дет. З і 4). Розміщення інших показано перетином центрових ліній. А на рисунку 242 показано лише один.

Оцініть статтю:
BBCcCNN
Умовності та спрощення на складальних кресленнях