Connect with us

Новини

“Вона зруйнувалася” і “не все так однозначно”: чому світ злякався й заплющив очі на підрив Росією Каховської ГЕС

Published

on

Реакція міжнародної спільноти та висвітлення західними ЗМІ підриву Росією Каховської ГЕС – найбільшої рукотворної екологічної катастрофи в Європі за останні десятиліття – обурила українське суспільство.

Ще б пак. Ігноруючи факти, що Каховська ГЕС була захоплена в перший же день повномасштабного вторгнення 24 лютого, а вже 17 квітня росіяни її замінували, західні медіа писали, що “Україна та Росія звинувачують одна одну”, “не все так однозначно” і “не можна достеменно встановити, хто винен, бо бракує фактів”.

Аналізуючи статті західних медіа, важливі також дефініції. Абсолютно всі писали, що дамба “зруйнувалася”, “обвалилася” і стався “прорив” греблі, без поєднання цих слів із Росією та тим, що це саме вона підірвала Каховську ГЕС зсередини за допомогою закладеної там величезної кількості вибухівки. Хоча ще 20 жовтня 2022 року президент Зеленський публічно попереджав світ, що Росія готує цей теракт із прицілом на подальший шантаж катастрофою на найбільшій в Європі ЗАЕС.

Кремль, як під копірку зі збитим малайзійським Boeing рейсу MH17, одразу почав плодити мільйон фейкових версій, чому саме Україна винна в підриві Каховської ГЕС і чому не все так однозначно. Але найбільша відповідальність тут лежить на західних лідерах, зокрема США, які досі “оцінюють причини руйнування”, як про це заявили в Білому домі.

Advertisement

В цьому тексті ТСН.ua детально дослідив хронологію заяв західних лідерів і тональність публікацій у західній пресі. Одразу зазначимо, що й Україна зі свого боку того трагічного вівторка, 6 червня, дещо запізнилася з поясненнями. Але відповідальності із західного світу, де, вочевидь, панує страх і подальше потурання російським воєнним злочинам, це не знімає.

“Не все так однозначно”: чому Україна програла комунікацію за Каховську ГЕС

У вівторок, 6 червня, авторка цього тексту мала включення на BBC Radio о 7-й ранку, першою повідомивши їм про масштабну катастрофу. Але у відповідь почула: “Це точно Росія зробила? Нова Каховка під їхнім контролем? Який масштаб катастрофи?”.

Ми не будемо звинувачувати журналістів, які о 7-й ранку не впевнені, чи під російською окупацією перебуває українська Нова Каховка. Проте той хаос, який почав відбуватися в західних медіа потім, просто шокував. Велика німецька газета-таблоїд Bild спочатку вийшла з заголовком “Росіяни підірвали величезну дамбу в Україні”, але згодом змінила його на “В Україні зруйновано величезну дамбу!”. Хоча вже 7 червня Bild опублікувала статтю із заголовком “Все вказує на росіян!”.

У четвер, 8 червня, на третій день після воєнного злочину Росії, німецька газета Tagesspiegel взагалі надрукувала новину з посиланням на посла Росії в Нідерландах про те, що Москва звернулася до Міжнародного кримінального суду, звинувачуючи Україну в підриві Каховської ГЕС. Ба більше, далі в новині журналісти наводять “розслідування” “незалежної слідчої організації з Росії “Conflict Intelligence Team”, яка дійшла висновку, що до руйнування Каховської дамби призвів не навмисний вибух, а злочинна недбалість з боку російських збройних сил”.

Advertisement

Власне, це та версія, яку в своїх Telegram-каналах у середу, 7 червня, активно просувала російська пропаганда. Мовляв, “катастрофа на Каховській ГЕС сталася через помилку персоналу”. Щоправда, поряд із цим у різних токшоу на російських федеральних каналах обговорювали ще й версії – від українських дайверів, які підплили до греблі й заклали там вибухівку, до удару HIMARS та РСЗВ “Вільха” і “вона зруйнувалася сама”. Проте водночас кремлівські пропагандисти не приховували радості, закликаючи бити ще й по Київській ГЕС. Хоча ще у вівторок вранці, 6 червня, Росія робила вигляд, що нічого не сталося, що це помилка і все під контролем, не здійснюючи жодної евакуації людей, вже не кажучи про оповіщення, бо на окупованій лівобережній Херсонщині вони вимкнули мобільний зв’язок ще за два дні до того, як вчинили цей страшний воєнний злочин.

Французька LeMonde у текстовому онлайні подій з України не пішла далеко від німецьких ЗМІ, подаючи жахливий воєнний злочин росіян як “руйнування Каховської дамби”, друкуючи коментарі російських посадових осіб зі звинуваченнями на адресу України. А в ефірі France 24 взагалі вийшов сюжет із заголовком “Каховка: військовий злочин чи диверсія?”.

На цьому тлі британська преса трохи краще висвітлювала підрив греблі, роблячи акцент, що тепер існує величезна загроза функціонуванню ЗАЕС, про що, до речі, публічно говорив Путін. Але теж подавала інформацію на кшталт The Times “дамба зруйнувалася”. А BBC, в загальному наративі західних ЗМІ, у своїй статті від 7 червня дала заголовок “Нова Каховка: кому вигідний прорив дамби”, де написала: “Оскільки обидві сторони, Росія та Україна, звинувачують одна одну в прориві дамби, є відлуння минулорічних непояснених вибухів на газопроводі Nordstream, в обох випадках західні підозри одразу впали на Росію”.

До речі, саме у вівторок, 6 червня, коли Росія підірвала Каховську ГЕС, The Washington Post вийшла зі статтею, що США начебто мали розвідувальні дані про нібито наміри українських військових здійснити секретну операцію з диверсії на “Північних потоках”, посилаючись на злиті секретні документи Пентагону. Це довелося коментувати президенту Зеленському в інтерв’ю виданням групи Axel Springer, зазначаючи, що Україна до цього не має жодного стосунку.

Advertisement

Підсумовуючи цей блок тексту, одразу зазначимо, що багато західних видань наводили тезу про те, що через брак доказів і фактів вони не можуть писати, що це саме Росія підірвала Каховську ГЕС. А у включеннях українських експертів та журналістів в ефіри західних телеканалів неофіційно доводилося чути, що українці занадто заангажовані й не можуть тверезо оцінити ситуацію. Хоча незрозуміло, які в катастрофі на Каховській ГЕС світовій спільноті ще треба докази?

Наводили й такий аргумент: Україна вже била по мосту Каховської ГЕС у серпні 2022 року. Дійсно, ОК “Південь” це підтверджувало як “акуратний удар”, який не призвів до пошкоджень дамби. Та й будь-який спеціаліст, який знається на будівництві й функціонуванні таких споруд критичної інфраструктури. скаже, що зруйнувати греблю можна лише підривом зсередини. І про це, до речі, американські спеціалісти говорили в коментарях провідним газетам США, які вийшли з відповідними статтями цими днями.

Тут ТСН.ua погоджується з думкою українського міністра закордонних справ, яку він висловив в ефірі “Сніданку з 1+1”: “Всі вони є жертвами власного стандарту, абсолютно дебільного, який не відповідає реальності, про те, що треба представити рівномірно дві думки”. Проте проблема, якщо не сказати біда, не лише в цьому.

Розвідки збирають докази: як мовчання США зіграло на руку Путіну

Одразу зазначимо, що основна проблема з висвітленням російського воєнного злочину з підриву Каховської ГЕС – це відсутність жорсткої та чіткої реакції лідерів ключових західних столиць. Що ми почули за ці три дні від Вашингтона, Лондона, Брюсселя, Парижа, Берліна та інших?

Advertisement

США, 6-8 червня. Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що США “поки що не можуть сказати, що достеменно сталося”.

Того ж дня NBC News із посиланням на два американські й одне західне джерело повідомив, що в підриві Каховської ГЕС США все ж схильні підозрювати Росію. Американські медіа повідомляли, що невдовзі розвідка США розсекретить свої дані про причетність Росії до цього теракту.

Джо Байден також прокоментував підрив Росією Каховської ГЕС: “Ми це так не залишимо. Ми допоможемо Україні”.

Проте пізніше речниця Білого дому Карін Жан-Пʼєр на брифінгу повідомила, що відповідальна за це Росія, але причини руйнування Каховської ГЕС Вашингтон все ще оцінює. А амбасадорка США в Україні Бріджит Брінк на форумі в Києві 8 червня заявила про “вибух на Каховській ГЕС як приклад руйнівного впливу війни з боку Росії”.

Advertisement

Це і стало вагомою причиною, хоча й не основною, висвітлення американськими ЗМІ підриву Росією Каховської ГЕС саме в такій тональності. У статті “Внутрішній вибух, імовірно, прорвав українську дамбу, кажуть експерти (обережно)” за 6 жовтня The New York Times у підзаголовку пише, що Росія й Україна звинувачують одна одну в обвалі Каховської дамби.

“Цілком можливо, що принаймні одна зі сторін говорила правду, але посеред зони бойових дій мало шансів на проведення незалежного судового розслідування руйнування дамби, яка затопила велику територію вниз за течією”, – мовиться у цій же статті.

Politico у статті “Очікується, що обвал дамби не зашкодить контрнаступу” від 7 червня наводить виважені оцінки та конкретні коментарі української сторони, що це саме росіяни підірвали Каховську ГЕС зсередини. Хоча інша стаття Politico від 6 червня із заголовком “Підірвана ключова українська дамба, Київ звинувачує Росію” говорить сама за себе.

The Washington Post у статті “Що потрібно знати про прорив Каховської дамби в Україні” у першому ж реченні також пише, що Україна та Росія звинувачують одна одну. CNN у своїх новинних випусках, як і всі інші американські телеканали, розповсюджував аналогічні меседжі.

Advertisement

Проте, звичайно, найбільше обурень викликало відео у Twitter колишнього ведучого Fox News Такера Карлсона, який і до цього розповсюджував російські наративи, де він звинуватив Україну в підриві Каховської ГЕС. Наразі за охопленням це відео набрало 104 млн переглядів.

Велика Британія, 6-7 червня. Прем’єр Ріші Сунак у середу, 7 червня, дорогою до Вашингтона заявив: Росія досягне нового дна, якщо з’ясується, що Москва несе відповідальність за руйнування Каховської ГЕС. Також він додав, що британська розвідка вивчає причетність РФ до підриву, однак ще не зробила остаточного висновку, чи стоїть за цим Москва.

У розвідувальному огляді Міноборони Британії від 7 червня лише нагадали, що підконтрольна Росії Каховська гребля була частково зруйнована незадовго до 3-ї ночі 6 червня, а до 12-ї години дня вся східна частина дамби та значна частина гідро- та інженерної інфраструктури були знесені.

Франція, 6-7 червня. У телефонній розмові з Володимиром Зеленським Еммануель Макрон пообіцяв надати Україні гуманітарну допомогу, а згодом дописав у Twitter, що засуджує цей одіозний акт, який ставить під загрозу людей.

Advertisement

Німеччина, 6-7 червня. Німеччина вже надала Україні допомогу, зокрема 5 тис. мобільних фільтрів для води. Канцлер Німеччини Олаф Шольц першим у вівторок, 6 червня, жорстко заявив про “новий вимір у війні”, а міністерка закордонних справ Анналена Бербок заявила, що “за цю техногенну екологічну катастрофу несе відповідальність вона: злочинна війна Росії проти України”.

Туреччина, 7 червня. Напевно, найбільше обурень в Україні, після відсутності жорсткої реакції Вашингтона, викликала пропозиція президента Туреччини створити комісію для розслідування підриву Росією Каховської ГЕС за участі, власне, країни-терористки Росії, України, Туреччини, ООН, яка нічого не робить, і міжнародної спільноти.

У великій статті “Найбільша катастрофа в Європі: навіщо Путін віддав наказ підірвати Каховську ГЕС і чому світ злякався” ТСН.ua вже писав про недолугу й цинічну позицію ООН, яка в день теракту святкувала день російської мови. Лише після того, як президент Зеленський публічно заявив, що шокований реакцією ООН і Червоного Хреста, ООН та Україна домовилися, що організація негайно сформує групи для надання гуманітарної допомоги та евакуації людей на окупованих територіях на лівому березі Дніпра за умови, що Росія надасть доступ і гарантії безпеки.

Проте це не виправдовує ООН. Варто згадати лише жахливий воєнний злочин рашистів в Оленівці, куди ООН та Червоний Хрест так і не направили свою місію. І насамкінець цієї статті ТСН.ua хоче окремо звернутися до західних високопосадовців і представників ЗМІ. Чи вважаєте ви за нормальне давати новини, посилаючись на Росію, яка вчиняє терористичні, геноцидні та воєнні злочини? Чи брали ви коментарі у терористичної ісламістської “Аль-Каїди” після жахливого теракту 11 вересня 2001 року, коли загинуло майже 3 тис. людей? Відповідь очевидна.

Advertisement
Прокоментуйте:
Advertisement