У ці хвилини! Скандал на всю країну – Гонтареву “викрили”, вражаюча схема. Показали все – мільйонні прибутки

Новини

Заступниця голови НБУ Катерина Рожкова разом із головою правління Промінвестбанку Андрієм Рожком провернула схему, внаслідок якої борг “Укрзалізниці” злетів удвічі. Пов’язаний з ексглавою Нацбанку Валерією Гонтаревою офшор отримав на рівному місці багатомільйонний надприбуток, а російський банк під санкціями – цілий статок.

Про те, як через кількох чиновників державне підприємство опинилося на межі банкрутства – пише видання OBOZREVATEL.

Як на рівному місці заробили понад 170 млн доларів

“Укрзалізниця” ще в 2011-му взяла кредит у “Промінвестбанку” на 161,2 млн доларів. Але через різкий стрибок курсу вже в 2016-му не змогла розплачуватися. Залишилося повернути 153,2 млн доларів. Банк просили відмовитися від штрафних санкцій і пені й зробити знижку з урахуванням, що ніхто не міг передбачити зростання курсу долара за 9 років з 8 до 28 грн/$.

“Промінвестбанк” (ПІБ) – “дочка” російського “Внєшекономбанку” – потрапив під українські санкції. Тоді заступниця голови НБУ Катерина Рожкова разом з головою правління ПІБ Андрія Рожком провернула угоду передання боргу третій компанії.

Як стверджують колеги банкіра, Рожок – цивільний чоловік Рожкової. Якщо ця інформація правдива, то пані Рожкова мала особисту зацікавленість у тому, щоб посприяти вказаній угоді.

Що сталося:

  • Рожкова написала письмовий дозвіл, яким дозволила російському ПІБ, незважаючи на санкції, продати право вимагати повернення кредиту в “Укрзалізниці”;
  • кредит купили з величезною знижкою в 30% усього за 123,6 млн доларів; покупець – офшорна компанія VR Global Partners (Кайманові острови);
  • Зазначена офшорка пов’язана з колишньою главою НБУ Валерією Гонтаревою, яка була начальницею Рожкової;
  • VR Global Partners через суд зажадала в державної “Укрзалізниці” вже близько 300 млн доларів (з урахуванням усіх пеней, штрафів).

У результаті офшорна компанія, а точніше українці, які за нею стоять, на рівному місці заробить 176,4 млн доларів (різниця між тим, скільки вимагають повернути, і тим, за яку суму купили кредит). Державне підприємство “Укрзалізниця” змушене буде заплатити удвічі більше, ніж брало (позови проти них уже подали).

А російський банк в Україні зміг у період санкцій отримати свої 123,6 млн доларів. Програє в цій схемі держава, яка змушена буде дотувати своє підприємство. А ще прості українці, які користуються послугами “Укрзалізниці”. У разі виплати такого величезного боргу зростання вартості перевезень уникнути не вдасться.

Рожкова не мала права дозволяти угоду

Промінвестбанк був під санкціями Ради Національної Безпеки і Оборони (рішення СНБО14.05.2018 № 126/2018), говориться в заяві головного слідчого управління Нацполіції. Правоохоронці вже проводять розслідування за фактом зловживання владою.

Андрій Рожок як глава банку і Катерина Рожкова як представник НБУ не мали права продавати кредит “Укрзалізниці”.

Схема Рожкової-Рожка: як борги “Укрзалізниці” накрутили в два рази і “наварили” більше 100 млн доларів
До речі, Андрія Рожка на посаду глави банку погодила та ж Рожкова…

Як із офшором пов’язана Валерія Рожкова

VR Global Partners – частина компанії VR Capital Group. Вони офіційно є партнерами компанії ICU, власником якої до свого призначення в НБУ була Валерія Гонтарева. Так, ICU і VR Capital Group спільно володіють проєктом сонячної електростанції.

Зараз ICU володіє Макар Пасенюк. Саме він виплачував Гонтаревій 100 млн доларів за її частку в компанії. Ймовірно, Гонтарева, а разом з нею і її підлегла Рожкова, могли бути особисто зацікавлені в тому, щоб провернути угоду. З одного боку Рожкова допомогла своєму можливого цивільному чоловіку, а Гонтарева – старим партнерам.

Як наслідок: державна компанія, яка має стратегічне значення для економіки і безпеки країни, виявилася залежною перед офшоркою. Промінвестбанку дозволили продати кредит за ціною, як підрахували правоохоронці, щонайменше на 52 млн доларів нижчою за реальну вартість. Чи отримала Рожкова свою “частку” від зазначеної угоди, з’ясовують правоохоронці.

Сам факт наявності кримінальної справи і можливих зловживань з боку високопоставленого менеджера Нацбанку призвів би до негайного звільнення Рожкової в будь-якій цивілізованій країні. В Україні ж заступниця голови НБУ не просто продовжує працювати, але ще й судиться з роботодавцем за те, щоб скасувати свою догану.

Джерело

Рейтинг статті
Поділитися з друзями
BBCcCNN