Як доглядати за півоніями, коли вони вже закінчили квітнути

Після квітнення півоніїї потребують певного догляду.

Півонії — рослини досить невибагливі. Вони зростають майже на будь-яких ґрунтах, легко переносять пересадку, гарно квітнуть. Однак щоб квітнення було рясним, рослинам потрібно трохи допомогти. Причому догляд за півоніями потрібно починати відразу після квітнення, інформує Ukr.Media.

Багато людей вважають королевою квітів саме троянду. Але, наприклад, китайці називають царицею квітів півонію. Півонія і за красою не поступається троянді, і більш запашна, і менш вимоглива до догляду. Хоча і її залишати без турботи не можна.

Півонія відквітла: що робити з нею далі?

Пишне квітнення цієї красуні триває недовго — лише кілька тижнів. А що робити з рослиною після квітнення?

Цей період дуже важливий для півонії. Від того, що і як ви будете робити у ці кілька місяців після квітнення, залежить якість квітнення вашої рослини наступного року. Адже саме у цей час кущ відновлює сили і готується до зимівлі. До того ж, саме у цей період у ньому біля основ стебел закладаються бруньки відновлення, з яких навесні з'являться нові пагони.

Роботи після квітнення півоній можна розділити на кілька етапів. Почнемо послідовно.

Прибирання

Після квітнення уся земля навколо півоній вкрита численними пелюстками. Ці залишки краси необхідно відразу прибрати, тому що вони можуть стати джерелом грибкових захворювань. Потрібно також видалити з рослини усі сухі суцвіття.

Полив

Півоніям для закладання квіткових бруньок потрібна волога земля. Однак багато садівників після квітнення рослин відразу припиняють їх полив. Не варто цього робити, оскільки квітка у цьому випадку отримає стрес, що призведе до формування ослаблених бруньок. Через це наступного року півонія не зможе порадувати вас пишним квітненням. Полив є особливо важливим, якщо надворі сухе літо. Кількість води потрібно зменшувати поступово. Якщо під кущ, що квітнув, ви виливали, наприклад, 25 л води, то після квітнення починайте зменшувати цей об'єм рідини. Спочатку зменшіть дозу до 15 л, потім — до 10 л і т. д. до повного припинення поливу.

Розпушування ґрунту

Цим простим прийомом догляду за рослинами не варто нехтувати. Сильний дощ або полив призводять до утворення кірки на поверхні ґрунту, а це перешкоджає потраплянню повітря всередину. У цьому випадку допоможе розпушування. Цим ви позбавите півонію і від небажаних сусідів — бур'янів.

Щоб полегшити життя, ґрунт навколо півонії можна замульчувати. У якості мульчі підійдуть і скошена трава, і тирса, і перегній.

Підживлення

Попри свою відносну невибагливість, підживлення півонія полюбляє. Вони потрібні рослині і навесні, під час активного зростання, і під час квітнення. Але, мабуть, у період, що йде після квітнення, вони необхідні їй найбільше. Чим же підгодувати півонії після квітнення?

Першу підгодівлю після квітнення рекомендуємо провести органічними добривами, наприклад, коров'яком. Навколо куща зробіть кругову борозну. Вилийте у неї розчин коров'яку (1:10). Добриво сприятиме активному зростанню кореневої системи, утворенню стебел і бруньок відновлення.

Ще одну кореневу підгодівлю варто провести у серпні. Цього разу рекомендуємо використовувати не органічні, а комплексні мінеральні добрива. Оскільки азот восени півонії не потрібен, використовуйте фосфорно-калійну підгодівлю (30-40 г на одну рослину) та вносьте її так само, як і коров'як — у канавку навколо куща. Після внесення сухого добрива канавку необхідно зволожити і засипати землею.

Крім кореневих, після квітнення не буде зайвим і проведення одного позакореневого підживлення з мікроелементами. Для цього необхідно в суху погоду обприскати кущ розчином мікроелементів. Можна скористатися, наприклад, рідким мінеральним добривом Агрікола (у 1 л води розчиніть 5 мл препарату).

Обрізка

Недосвідчені квітникарі поспішають обрізати півонію відразу після того, як обсипалися її бутони. Не потрібно цього робити! Все треба робити у свій час.

У листі відбувається процес фотосинтезу, завдяки якому рослина отримує необхідні їй поживні речовини. Отже, саме стебла з розташованим на них листям є у півоній, як і в інших квітів, джерелом живлення. Якщо ви видалите їх, ви позбавите кущ цих речовин. Рослина від цього, звичайно, не загине, але пишного квітнення від неї чекати не варто.

Якщо ви хочете зрізати букет півоній під час квітнення куща, беріть не більше 1/3 усіх пагонів. У іншому разі разом з квітами ви заберете у рослини ще й листя — а з ним і необхідні для фотосинтезу компоненти.

Обрізати одразу після квітнення у півонії варто лише голі суцвіття. Їх видаляють до першого здорового листочка.

Якщо осінь буде теплою, у півонії, зрізаної завчасно, почнуть відростати пагони. Перші ж морози завдадуть непоправної шкоди вашому кущу.

Коли ж можна обрізати півонії після квітнення? Точний час назвати неможливо, оскільки він залежить від погодних умов. Орієнтуватися рекомендуємо на температуру навколишнього повітря. Після перших заморозків, коли стебла півоній "поляжуть", їх потрібно обрізати. У трав'янистих півоній прибирають усю надземну частину. Видаляють стебла якомога ближче до землі, залишаючи не більше 2-3 см.

Деякі садівники обрізаним листям вкривають рослини на зиму. Ми не радимо цього робити, тому що стебла можуть стати сприятливим місцем для розмноження шкідників. Зрізані рослини краще зібрати і віднести у компостну яму або спалити.

Догляд за деревоподібними сортами півоній дещо відрізняється від догляду за трав'янистими видами. Чи потрібно обрізати деревоподібні півонії після квітнення? У чагарникових видів півоній сильні деревоподібні стебла (звідси і пішла назва виду). Обрізати їх у жодному разі не можна, тому що квітнення цих рослин здебільшого відбувається саме на торішніх пагонах.

Таким кущам необхідна лише санітарна обрізка, яку краще проводити навесні. Біля куща півонії потрібно видалити сухі, зламані або слабкі гілки. За необхідності раз на кілька років можна провести формуючу обрізку.

Що ще потрібно робити з півоніями восени?

Крім перерахованих вище видів робіт, необхідних восени для півонії, можна назвати ще пересадку. Якщо у вас великий кущ (вік якого 4-5 років) або якщо він зростає у незручному місці, його краще пересадити. Найкращий час для цього — осінь.

Ну і не можна, звичайно, забувати про захист своїх вихованців перед настанням зими. Ми рекомендуємо землю навколо кущів замульчувати, наприклад, шаром торфу або перегною. Товщина шару коливається від погодних умов у вашому регіоні — від 8-10 см у районах з помірним кліматом до 20-25 см у місцевостях з більш суворою зимою.

Якщо ви приділите своїй вихованці хоча б мінімум уваги, ваша невибаглива красуня півонія віддячить вам наступного року розкішним квітненням.

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Як доглядати за півоніями, коли вони вже закінчили квітнути