Залишать без субсидій, а гроші доведеться повернути: Українцям готують масштабні перевірки. Законопроект в Раді

Нещодавно у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №3551, який спрощує стягнення пенсій, субсидій, пільг, стипендій та державної допомоги. Єдина зміна, яку прописано в законопроєкті – це скасування судового збору для місцевих органів виконавчої влади.

Якщо раніше встановлювали, що людина незаконно отримувала ту чи іншу виплату, для повернення грошей представники влади повинні були подавати на порушника до суду і самостійно платити судовий збір. Для такої категорії справ судовий збір становить від 2102 грн. korupciya.com

Через судові витрати на недбайливих одержувачів субсидій і пільг рідко подавали до суду. У пояснювальній записці до законопроєкту сказано, що органи місцевої виконавчої влади просто не мали вільних грошей, щоб подати на людину в суд і сплатити збір. Також у записці додають, що судяться з порушником тільки за відмови добровільно повернути неправомірно отриману виплату.

«Сьогодні» повідомляє, що пільговиків перевіряють у три етапи. Зокрема юрист й громадський діяч Сергій Войченко назвав такі етапи:

превентивна верифікація – в режимі реального часу, коли людина звертається за державною допомогою;
поточна верифікація – в процесі призначення допомоги;
ретроспективна верифікація – після виплат від держави.
Після цих трьох етапів уповноважений орган здійснює додаткову перевірку і визначає, чи потрібно людині повернути отримані гроші.

У разі виявлення неправдивої інформації, наданої реципієнтом, на підставі якої були призначені, нараховані та/або здійснені державні виплати, органи, що здійснюють їх, надсилають таким реципієнтам вимогу про повернення неправомірно або надмірно отриманої державної виплати.

У разі незгоди з рішенням, людина може оскаржити його у встановленому законом порядку.

Суперечки в разі відмови людей добровільно повернути неправомірно отримані державні виплати вирішуються у судовому порядку, – пояснив  Войченко.

Експерт додає, що у 2019 році Міністерство фінансів перевірило 24,5 млн пільговиків, отримувачів субсидій і соціальних виплат. За результатами перевірки виявилося, що додатково потрібно перевірити 12,9 млн одержувачів. І тільки за жовтень минулого року було підтверджено 14,7 тис. випадків неправомірного отримання виплат на суму 27,4 млн грн, які потрібно було повернути до бюджету.

Найчастіше під час перевірки у пільговиків виявляли не задекларовану нерухомість, транспортні засоби, земельні ділянки, цінні покупки або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень. Траплялося, що допомогу чи субсидію призначали уже померлим громадянам.

Проте повертати уже отримані кошти доводиться далеко не щоразу.

Відповідно до статті 1215 Цивільного кодексу України, навіть коли кошти отримані людиною без законних підстав, він зобов’язаний їх повернути тільки за наявності лічильної помилки з боку держоргану або несумлінності самого отримувача коштів.

Причому доводити наявність помилки або несумлінності повинен позивач, тобто орган влади. Тому суди нерідко стають на бік громадян і відмовляють в таких позовах, — розповів виданню Владислав Борисенко, партнер Адвокатської компанії “Борисенко і партнери”.

Він додав, що законопроєкт №3551 у поточній редакції звільняє від сплати судового збору не всі органи влади, тому в частині пенсій і стипендій поки все залишається як і раніше.

Після реєстрації законопроєкту в парламенті виникли побоювання, що його ухвалення збільшить кількість стягнень з українців різних виплат і судових розглядів побільшає.

Жми «Нравится» и получай только лучшие посты в Facebook ↓

Залишать без субсидій, а гроші доведеться повернути: Українцям готують масштабні перевірки. Законопроект в Раді