Житло ніхто не продає, а сім’ї силовики вивозять: що відбувається на півострові Крим

У Криму практично зупинилися угоди із нерухомістю. Люди знімають з продажу свої об’єкти через знецінення рубля та обмеження щодо валюти через санкції проти Росії. Водночас, кримчани розповідають, що ще до початку війни Росії проти України російські силовики почали вивозити свої сім’ї подалі з півострова.

Докладніше про це читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Ринок завмер

У Криму проблеми з нерухомістю почалися ще в січні, коли російська влада лише заговорила про війну з Україною.

“Крим спорожнів, всі бояться війни, думають, що Україна нападе і відбере півострів. Тут нас цим постійно лякають. На вулицях нікого немає, порожнеча, вільні дороги, немає натовпів у магазинах. Навіть порожні дитячі садки, половину дітей не водять, тому що, чи поїхали, чи ховаються”, – ще в січні писала мені знайома з півострова.

На півострові припинили укладати угоди

Попит на нерухомість почав падати, люди не хотіли вкладати кошти в покупку квартир та будинків на березі Чорного моря, чудово розуміючи, що дуже скоро вони можуть взагалі сюди не в’їхати.

“Ринок зупинився. Тоді ми пояснювали це мертвим сезоном, все-таки купівля-продаж нерухомості в Криму оживає навесні. Але все виявилося якось набагато серйознішим. Вже березень, а народ не поспішає навіть із переглядами. Усі чекають. Тут, звичайно, свою роль грає курс долара. Валюти на півострові вже кілька років немає, розрахунки йдуть у рублях. Тому що її важко сюди завезти, важко перевести в готівку через санкції. Зараз знецінений рубль взагалі нікому і даремно не потрібен”, – пояснює ситуацію кримський ріелтор (прізвище він просить не називати).

Люди вирішили почекати з продажем нерухомості

Експерт консалтингової компанії “СВ девелопмент” Сергій Костецький каже, що зараз на півострові практично зупинилися угоди з нерухомості. “Бо ціни на вторинному ринку прив’язані до курсу долара. Природно, в рублях вони сильно виросли. А купити валюту зараз у Криму практично неможливо, її просто немає. Те саме з первинкою. Люди набрали кредити в доларах, а самі отримують зарплати в рублях. Для них їхні кредити різко подорожчали, їм просто нічим їх зараз платити”, – каже Костецький.

Ще один ріелтор із Криму (ім’я просить не називати) каже, що зараз продавці почали масово знімати свої об’єкти з продажу.

“Якщо людина не поспішає з продажем нерухомості, то вони об’єкти знімають. Тому що незрозуміло, що буде з курсом рубля і долара. Можна сказати, що ринок завмирає. І є ще одна проблема. Тепер іноземцям заборонили виводити гроші зі своїх рахунків. Людина продала житло за 5 млн рублів, поклала гроші на рахунок, а зняти їх не може. Вона не знає, що з ними відбудеться через рік, наскільки вони знеціняться. Раніше вони хоч 10 тисяч доларів могли вивезти, а тепер і цього не можна”, – розповідає ріелтор.

Ціни у рублях виросли, а валюти немає

Тихенько завантажили меблі та поїхали

Щодо від’їзду сімей російських силовиків з півострова та продажу їх нерухомості, то кримчани говорять про це дуже обережно.

“Я знаю, що деякі співробітники спецслужб ще в січні вивезли свої сім’ї. Тихенько завантажили всі меблі, техніку і звалили у бік Росії.Це і мої товариші говорили, у яких по сусідству оселилися силовики останніми роками. Вони бачили, як ті виїжджали під покровом ночі. Погана ознака, отже, навіть вони не впевнені в тому, що тут не буде військових дій”, – каже житель Севастополя військовий у відставці Олександр.

Військові свої сім'ї почали вивозити ще у січні

“У нас теж по сусідству жили сім’ї військових із дітьми. І всі вони якось швидко зникли, я навіть не помітила, коли. От начебто були, а потім я не бачу їх ні на дитячому майданчику, ні в школі. Думала, може, коронавірусом хворіють. Але вони розчинилися. І знайомі кажуть, що їхні сусіди зникли. Не можу сказати чи продають вони своє житло, квартири стоять закриті”, – розповідає мешканка Севастополя Вікторія.

Але експерти кажуть, що поки що масово житло силовики не продають. “Це не так швидко робиться. Вони військові, показувати навіть своїм, що вони їдуть з півострова, не будуть. Простіше тим, у кого житло в оренді, вони просто закривають договір і все”, – підтверджує кримський експерт Сергій.

Різко подорожчали продукти

До речі, останнім часом через санкції проти Росії на півострові різко подорожчали продукти харчування. Кримчани скаржаться, що ціни зростають щодня. Причому на полицях магазинів стоїть одна ціна, а на касі все набагато дорожче.

Нарікають, що навіть памперси стали дорогі
Цукор подорожчав та став дефіцитом
Зростають ціни на крупу

“Я взяла на прилавку макарони, вони коштували 20 рублів, поки дійшла до каси, вони опинилися по 60 рублів. В результаті покупку скасувала”, – пише в групі ВК “Підслухано Крим” Ірина Лаптєва.

Жителі півострова розповідають, що з полиць пропадає цукор, тепер він коштує по 100 рублів за кілограм (38.50 грн., був по 50-60 руб. – 20 грн.) і його відпускають не більше ніж 5 кг в одні руки. Подорожчала гречка, рис.

Прокоментуйте:
Оцініть статтю:
( Поки що оцінок нема )
BBCcCNN